MSZA ZA NOWĄ HUTĘ
Dodane przez Administrator dnia 07/05/2018 22:20:41
W czwartek, 26 kwietnia, w kościele M. B. Częstochowskiej na os. Szklane Domy, w 30. rocznicę pamiętnych nowohuckich strajków kwietniowo-majowych, które doprowadziły do ustrojowego przełomu, odprawiona została Msza św. w intencji Nowej Huty i jej mieszkańców, której przewodniczył metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski. Razem z krakowskim metropolitą Mszę św. celebrowało kilkunastu kapłanów.
Okolicznościową homilię wygłosił abp M. Jędraszewski, który przypomniał dwóch kapłanów, którzy w trakcie wiosennych strajków w hucie, towarzyszyli strajkującym robotnikom.
- Pojawiały się zwłaszcza dwie postacie - śp. ks. Kazimierz Jancarz i obecny wśród nas ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Swoją obecnością wówczas, po raz kolejny w wielkich dziejach naszej ojczyzny, pokazali jak Kościół jest ze swoim narodem - mówił metropolita. Odnosząc się zaś do samego strajku powiedział: - To jest tajemnica ziarna rzuconego w ziemię. To tajemnica krzyża i związanego z nim cierpienia. My widzimy cierpienie, my boleśnie odczuwamy to co nas boli, co może nawet nas złamać. My to odczuwamy teraz. Ale Bóg z ludzkiego cierpienia związanego z krzyżem zawsze wyprowadzi dobro.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski