Tężnia nad Zalewem – ostatni etap budowy
Dodane przez Administrator dnia 30/03/2018 18:49:18
Pierwsza krakowska tężnia solankowa powstaje w Nowej Hucie. Jej otwarcie zaplanowano na początek maja. Inwestycja, której łączny koszt wyniesie ponad milion złotych zlokalizowana jest pomiędzy placem zabaw a basenem „Wandzianka”.
Nowohucka tężnia nie przypomina w formie żadnej innej tego typu instalacji. Została zaprojektowana specjalnie dla Krakowa. To drewniany budynek z trzema 18 metrowymi ramionami. W obiekcie o wysokości sześciu metrów zmieści się 60 metrów sześciennych solanki (60 tys. litrów). Całość konstrukcji wykonana jest z drzewa modrzewiowego. Na chwile obecną zakończone zostały prace betonowe i ziemne. Przed nami ostatni etap budowy od 19 marca przez okres 3 tyg. układane są krzaki tarniny, stanowiące wypełnienie konstrukcji tężni. po których z góry będzie spływała solanka. Zadanie wykonywanie jest w trybie ‘zaprojektuj i wybuduj’ – łączna jego wartość to 1 187 934,00 zł brutto. Z tężni korzystać będzie można bezpłatnie. Uruchamiane będzie automatycznie przy pomocy zegara astronomicznego. Działać będzie w ciągu dnia. Dokładny termin otwarcia uzależniony jest od faktycznego terminu zakończenia prac oraz uzyskania zgody na użytkowanie.
Warto pamiętać, że solanka ma wiele zdrowotnych właściwości - pomaga tym, którzy zmagają się z chorobami układu oddechowego, z dysfunkcjami tarczycy, zapaleniem zatok, nałogowym palaczom, a także alergikom. Spacer dookoła tężni może być również świetnym działaniem profilaktycznym.
Zatem już w maju zapraszamy do korzystania z tężni nad Zalewem.
(ał)