ODBYŁA SIĘ 12. NOWOHUCKA DROGA KRZYŻOWA
Dodane przez Administrator dnia 30/03/2018 18:47:58
W Niedzielę Palmową, 25 marca br., ulicami Nowej Huty, od pallotyńskiego kościoła M. B. Pocieszenia przy ul. Bulwarowej do bazyliki Krzyża Świętego w Mogile przeszła 21. Nowohucka Droga Krzyżowa. W pasyjnym nabożeństwie, któremu w tym roku przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski udział wzięło kilka tysięcy wiernych.
Autorem rozważań przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej był krakowski metropolita. Jego rozważania, z uwagi na przypadającą w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, miały wyjątkowy, patriotyczny charakter. Już na wstępie arcybiskup Jędraszewski przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który mówił o tym, że nie można zrozumieć historii Polski bez odniesienia do Boga. Później kontynuował:
- Chcemy, jako Polacy, zrozumieć siebie samych, pragniemy pojąć naszą wspaniałą i zarazem tak niekiedy trudna przeszłość, aby umieć iść w przyszłość i budować na pewnych fundamentach. Dlatego dzisiaj chcemy popatrzeć na dzieje Polaków w trakcie zaborów przez pryzmat Chrystusa oraz odkryć rolę Kościoła katolickiego w tych trudnych latach – mówił krakowski metropolita.
Przypomniał też znaczenie Maryi, matki Jezusa w latach „krzyża hańby, wynikającego z utraty własnej państwowości”.
- Naród pozbawiony przez zaborców wolności nieustannie słyszał głos swojej Matki i Królowej, która z wileńskiej Ostrej Bramy i częstochowskiej Jasnej Góry nawoływała go do wierności Bogu. A on odpowiadał niezmiennie słowami wierności Chrystusowi i Jego Matce, będąc gotowym na dalsze zmagania, co sprawiło, że Polska w końcu zmartwychwstała – dodał metropolita.
Dużym przeżyciem dla uczestników 12. Nowohuckiej Drogi Krzyżowej była modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi, odmówiona przez abp. Marka Jędraszewskiego i zebranych wiernych na zakończenie tegorocznych rozważań:

Boże, Rządco i Panie narodów,
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże,
spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom
i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej,
byśmy jej i ludowi Twemu,
swoich pożytków zapomniawszy,
mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

(f)