„Nowa” Biblioteka dla Dzieci na os. Stalowym
Dodane przez Administrator dnia 17/02/2018 12:11:13
Całkowity koszt wykonanego remontu to prawie 90 000 złotych. Dzięki tej kwocie najmłodsi czytelnicy mogą korzystać z biblioteki w zupełnie nowej aranżacji. Uroczyste otwarcie Oddziału dla Dzieci miało miejsce w ubiegły piątek. Wśród obecnych gości nie zabrakło przedstawicieli władz miasta oraz dzielnicy.
Piękne i wygodne mebelki, ciekawe rysunki na ścianach i przede wszystkim półki pełne książek – takie wnętrze wyraźnie zachęca aby usiąść, wziąć do ręki książkę i… zapomnieć o otaczającym świecie. Nowa Oddział dla dzieci przy Filii nr 53 Biblioteki Kraków na os. Stalowym jest nie tylko ładny, ale również funkcjonalny. Nowoczesne regały na których znajdują się zbiory są mobilne, co pozwala szybko i sprawnie przearanżować przestrzeń na potrzeby bieżących wydarzeń. Pomieszczenia, w których obecnie mieści się biblioteka dla dzieci przed remontem zajmował „dział gromadzenia i opracowania” i gabinet dyrekcji. Po włączeniu Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Struktury Biblioteki Kraków pojawiła się możliwość nowego wykorzystania tej przestrzeni. Warto wspomnieć, że przed laty tez w tym miejscu była wypożyczalnia dla dzieci. Można zatem powiedzieć, że w piątek 9 lutego historia zatoczyła zatem koło. Na uroczystości otwarcia obecni byli Andrzej Kulig - zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta, Katarzyna Olesiak – dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stanisław Moryc – przewodniczący Rady dzielnicy XVIII oraz Stanisław Dziedzic – dyrektor Biblioteki Kraków. Wszystkim, bez wyjątku, bardzo podobała się nowa przestrzeń. Warto przy tej okazji wspomnieć, że biblioteka na os. Stalowym powstała w 1954 roku a już trzy lata później została biblioteką główna w Nowej Hucie. W swoich zasobach ten oddział ma ponad 55 tysięcy książek. W bibliotece odbywa się szereg warsztatów i wydarzeń. Panuje tu ciągły ruch. Również podczas uroczystości otwarcia w bibliotece byli czytelnicy. Wśród nich 90 letnia nowohucianka, która jak się okazało pamiętała jeszcze czasy kiedy czytelnia dla dzieci była w tym miejscu. Swoimi wspomnieniami podzieliła się z obecnymi. Był to miły, choć niezaplanowany, akcent wydarzenia.
Remont, który trwał od września do listopada 2017 roku kosztował 865 tys, i objął również łazienkę dla personelu i pomieszczenie socjalne. W miejscu dawnego działu dla dzieci powstał kącik czytelniczy dla dorosłych. Inwestycję, wykonaną z budżetu Rady Miasta Krakowa, w znaczny stopniu wsparła finansowo Rada Dzielnicy XVIII – Nowa Huta.
(ał)