Nowy dom nowohuckich harcerzy
Dodane przez Administrator dnia 17/02/2018 12:10:26
Nowohuccy harcerze doczekali się swojego miejsca w Nowej Hucie! Po kilku latach starań w środę, 7 lutego 2018 Hufiec ZHP Kraków - Nowa Huta oficjalnie otworzył nową siedzibę przy ul. Kaczeńcowej 7.
Na oficjalną inaugurację przybyli przedstawiciele władz miejskich, dzielnicowych- wśród nich przewodniczący Rady Dzielnicy XVI Andrzej Buczkowski oraz harcerskich. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego przecięcia wstęgi, którego wspólnie dokonali wiceprezydent Miasta Krakowa - Tadeusz Trzmiel, oraz komendant nowohuckiego Hufca, podharcmistrz Marek Balon.
Podczas uroczystości harcerze dziękowali wszystkim przyjaciołom i partnerom za nieocenione wsparcie przy budowie. Na ręce wiceprezydenta złożyli symboliczny drewniany klucz do lokalu. Nie mogło zabraknąć zwiedzania nowej siedziby Hufca. Oprowadzani przez gospodarzy lokalu goście mogli obejrzeć cały budynek, przy okazji dowiadując się co nieco o działalności nowohuckiego harcerstwa. Po zakończonym obchodzie wszystkich czekała niespodzianka - krótkie harcerskie śpiewanki z gitarą.
- Wybudowaliśmy nowy obiekt przeznaczony do działalności statutowej i programowej harcerzy nowohuckich. Chcę podkreślić, że ta inicjatywa zrodziła się właśnie wśród tych młodych ludzi, bo to jest inicjatywa harcerzy - zaznaczał Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa obecny na otwarciu. Realizowaliśmy to razem z nimi i zabezpieczaliśmy środki. Tak powstał ten piękny budynek, który jest pierwszym tego typu obiektem w historii Chorągwi Krakowskiej - mówił wiceprezydent.
Do tej pory siedziba nowohuckich harcerzy mieściła się na os. Jagiellońskim 9, w budynku Szkoły Podstawowej nr 101. W budowie nowego lokalu decydującą rolę odegrało wsparcie władz miasta oraz Zarządu Inwestycji Miejskich. To dzięki ich pomocy w styczniu 2017 roku został rozpisany przetarg na budowę. Prace budowlane na ul. Kaczeńcowej (ulicy znajdującej się w pobliżu kościoła Arka Pana) rozpoczęły się w maju tego samego roku. Wcześniej w miejscu, w którym aktualnie urzędują harcerze stał stary, opuszczony budynek. Jego stan był tak fatalny, że remont okazał się całkowicie nieopłacalny. Podjęto decyzję o wyburzeniu i postawieniu na miejscu od podstaw nowej budowli. Cała inwestycja warta była ponad milion złotych.
- Ze starego budynku została tylko harcówka w podziemiach, która ma wygląd taki jak miała kiedyś piwnica - mówił komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP, harcmistrz Mariusz Siudek. - Teraz to w pełni profesjonalnie przygotowany obiekt do tego, żeby harcerze z hufca Kraków - Nowa Huta mogli się tutaj spotykać, pracować i rozwijać swoją organizację - zaznaczył.
Budynek składa się z trzech poziomów. W podziemiach znajduje się harcówka - pomieszczenie przeznaczone do przeprowadzania zbiórek oraz innych akcji programowych. Parter to przede wszystkim nowoczesna sala konferencyjna, ale też siedziba biura w którym pracować będzie komenda hufca - zarząd nowohuckiego harcerstwa. Na piętrze budynku mieści się z kolei mały hostel przeznaczony dla harcerzy, ale również grup pozaharcerskich. Hufiec ZHP Kraków - Nowa Huta to terenowa jednostka Związku Harcerstwa Polskiego. Skupia on harcerzy i instruktorów działających na terenie pięciu wschodnich dzielnic Krakowa i liczy około 800 członków.
Piotr Górniak