Kieszonkowy park w Bieńczycach
Dodane przez Administrator dnia 03/02/2018 00:14:01
Zarząd Zieleni Miejskiej zaprezentował projekt pierwszego parku kieszonkowego zlokalizowanego w Dzielnicy XVI (Bieńczyce) przy ul. Wacława Króla. Jego motywem przewodnim będzie folklor. Wkrótce mieszkańcy Bieńczyc odpoczną wśród rustykalnych kwiatów czy pachnących róż! Rodzice będą mogli pobawić się z dziećmi w wiejskiej zagródce, a amatorzy sportu mogą pozwolić sobie na odrobinę wysiłku w części rekreacyjno-sportowej pokrytej kolorowymi malunkami. (Projekt można obejrzeć na stronie internetowej ZZM).
W tym roku – jak zapowiada ZZM – w ramach projektu „Ogrody Krakowian” miastu przybędzie 18 parków kieszonkowych. Pojawią się w każdej dzielnicy naszego miasta. Będą kolorowymi, pachnącymi i ciekawie zaaranżowanymi ogrodami, w których mieszkańcy znajdą przestrzeń do wypoczynku i kontaktu z przyrodą.
Czym są „parki kieszonkowe”? Sama nazwa budzi skojarzenie, że nie są rozległe. Powierzchnia parków kieszonkowych standardowo nie przekracza 5000 m2. Ale ważniejsza jest ich funkcja. Idealną sytuację dla mieszkańców miast byłoby mieszkanie w osiedlu, które ma wokół siebie park, skwer bądź inny teren zielony, w odległości 5-15 minut spaceru od miejsca zamieszkania. Nie zawsze jest to możliwe, ale tym bardziej warto wykorzystać każdy skrawek zieleni czy przestrzeni, które odpowiednio zagospodarowane, będą cieszyły oko i staną się miejscami, w których można wypocząć i spędzić przyjemnie czas.
Idea parków kieszonkowych jest bowiem odpowiedzią na potrzebę dostępu do terenów zielonych dla mieszkańców wielkich aglomeracji miejskich. Parki kieszonkowe zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Szczególnie doceniają je mieszkańcy dużych miast.
Przykładami tego rodzaju parków kieszonkowych to np. nowojorski Paley Park, Plaza De Santo Domingo Pocket w Santiago czy APW BangSar w Kuala Lumpur.
Przypomnijmy, krakowianie korzystają już z kilku gotowych parków kieszonkowych, co pokazuje, że takie rozwiązanie się sprawdza. Pierwszym z nich jest skwer przy ul. Fałata/Prusa. To zaniedbane i nieciekawe wcześniej miejsce obecnie stało się zieleńcem, w którym całe rodziny spędzają swój wolny czas. Organizowane są tam m.in. sąsiedzkie pikniki i koncerty.
(l)