W najbliższy wtorek, w Muzeum PRL-u – Teatr Ludowy – czy na pewno dla robotników?
Dodane przez Administrator dnia 19/01/2018 22:36:41
Muzeum PRL-u (os. Centrum E1, budynek dawnego kina „Światowid”) serdecznie zaprasza wszystkich, którzy pamiętają czasy PRL-u na spotkanie z cyklu „Podwieczorek w Muzeum”, które odbędzie się we wtorek 23 stycznia o godzinie 17.00. Najbliższe spotkanie pt. „Teatr Ludowy – czy na pewno dla robotników?” organizowane jest we współpracy z Teatrem Ludowym. Gościem specjalnym będzie Andrzej Franczyk – polski aktor teatralny i filmowy, od 1985 roku występujący na deskach Teatru Ludowego.
Teatr Ludowy rozpoczął działalność 3 grudnia 1955 r. premierą sztuki "Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego. Jego dyrektorem została Krystyna Skuszanka, która kształtowała gusta odbiorców tworząc spektakle nowoczesne i ambitne, nie raz zmagając się z cenzurą. Współpracowała z wybitnymi kompozytorami, scenografami, reżyserami i aktorami. Placówka przyciągała krakowian, a nie nowohucian, gdyż repertuar był trudny w odbiorze, dlatego ci ostatni go bojkotowali. W sezonie 1957/58 wprowadzono lżejszy repertuar. Nie wystarczyło to jednak i Skuszanka musiała odejść.
Cykl spotkań „Podwieczorek w Muzeum” prowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), która przy kawie i herbacie rozmawia z gośćmi na temat ich wspomnień z okresu PRL-u. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze oraz do uczestnictwa w niezwykle ciekawych i wartościowych dyskusjach. Rozmowy poprzedza 15-minutowy wykład przybliżający temat przewodni.
(f)