Miejskie łąki i drzewa – Więcej zieleni
Dodane przez Administrator dnia 16/12/2017 09:52:00
Takie oto podrośnięte, kilkumetrowe drzewka posadzono ostatnio wzdłuż ulicy Dobrego Pasterza. Rozdzielają one dwie jezdnie: ulicę Dobrego Pasterza od ruchliwej ulicy Bora-Komorowskiego – na wysokości osiedla Oświecenia. Te mają uzupełnić zieleń która wycięto pod rozbudowę węzłów komunikacyjnych związanych z budową nowej galerii handlowej – Serenada.
Zauważyliśmy podobne dosadzenia także na skraju parku w os. Tysiąclecia.
Tam gdzie nie można sadzić drzew – siane są rośliny łąkowe i w ten sposób powstają łąki kwietne. W Krakowie w tym roku zostały wysiane na 10 ha. Łąki są nie tylko ładne, ale także spełniają zadania ochronne. Mają tak dobrane mieszanki roślin, żeby różne rośliny mogły kwitnąć od wiosny aż po późną jesień. Nie trzeba ich kosić tak regularnie, wystarczy dwa razy na sezon w ramach pielęgnacji. Natomiast różnorodność roślin i gatunków sprawia również, że łąka kwietna ma dużo większe zdolności wychwytywania pyłów z powietrza. Jest więc dużo lepszym sposobem na przeciwdziałanie zjawisku smogu w mieście.
Dodatkowo, stworzenie łąki kwietnej jest możliwe praktycznie w każdym miejscu gdzie nie dominują duże drzewa i jest odpowiednie nasłonecznienie. Mieszanki roślin zostały tak dobrane, aby wysiewane gatunki dobrze znosiły ciężkie warunki np. gleby, albo terenów mocno zdegradowanych przez człowieka. Na takich terenach nie sprawdza się trawnik i łąka kwietna jest dla nich alternatywą.
Łąki kwietne w tym roku zostały posiane zostały w 20 lokalizacjach m.in. przy ul. Bora Komorowskiego i w Parku Tysiąclecia. Efekt w pełni zobaczymy na przyszłą wiosnę i latem. (l)