Rzeźby w renowacji
Dodane przez Administrator dnia 01/09/2017 19:41:02
Do renowacji, wytypowanych zostało siedem najbardziej charakterystycznych nowohuckich rzeźb i instalacji artystycznych. Prace mają zostać zakończone w październiku tego roku.
Wśród nich jest np. „Syrenka” Magdaleny Jaroszyńskiej (powstała 1963-65), która stoi w parku Wiśniowy Sad. Rzeźba wykonana została z zaprawy imitującej kamień z dodatkiem bardzo drobnych, białych kamyków. Jest najlepiej zachowana, ponieważ w 2006 r. przeszła konserwację. Mimo tego kamień wymaga już oczyszczenia i zabezpieczenia przed wilgocią. Konieczne jest także uzupełnienie ubytków.
Także druga z rzeźb w Wiśniowym Sadzie zwana przez miejscowych „Ślimakiem w szuwarach” (a może bardziej przypominająca kobrę?)– też będzie odnawiana. Prace tu już właściwie się zaczęły. Na razie oczyszczono kolorowe kafelki, które są ozdobą skomplikowanej konstrukcji. Autor tej rzeźby jest nieznany.
Odzyskuje swoje dawne kształty znajdująca się w najgorszym stanie spośród nowohuckich rzeźb - „Macierzyństwo” z osiedla Piastów. Przedstawia kobietę z maleńkim dzieckiem na kolanach. Wykonana jest z nietrwałego kamienia – wapienia pińczowskiego i dlatego postacie, po latach były już bardzo rozmyte i trudne do rozpoznania. Rzeźba pewnie stanęła w latach siedemdziesiątych wraz z budową osiedla, ale dopiero teraz po latach jest odnawiana. Tu również nie znamy artysty który ją stworzył.
Wśród rzeźb przeznaczonych do renowacji jest również „Ryba” w parku Ratuszowym i instalacja „Skrzydło” w parku Lotników oraz betonowa rzeźba („Picasso”?) na Plantach Mistrzejowickich.
(kl)


Z rozmytych ręką czasu kształtów wyłania się „Macierzyństwo” rzeźba nieznanego autorstwa z os. Piastów.