W NOWOHUCKICH PARKACH
Dodane przez Administrator dnia 03/08/2006 18:26:12

Największe upały mamy już chyba za sobą, ale przed nami jeszcze niejeden gorący dzień. Wiele osób starszych oraz rodzice z małymi dziećmi szukają w takie dni cienia i ochłody w miejskich parkach. I o ile Kraków, jeśli chodzi o ilość zieleni przypadającą na jednego mieszkańca, zajmuje jedną z ostatnich pozycji nie tylko w światowym, ale nawet w krajowym rankingu, o tyle sama Nowa Huta może poszczycić się o wiele lepszą sytuacją. Najmłodsza dzielnica Krakowa od początku była miastem zieleni, i takim pozostała do dzisiaj. Na terenie nowohuckich dzielnic znajduje się wiele parków i terenów zielonych. Do najbardziej znanych należą: Lasek Mogilski i Lasek Łęgowski przy ul. Najświętszej Marii Panny, Park Lotników Polskich w Czyżynach, Łąki Nowohuckie (zaliczone do tzw. użytków ekologicznych), Park Kultury (w sąsiedztwie NCK), zieleń osłonowa fortów austriackich, Park Zielony Jar na Wzgorzach Krzesławickich i wiele innych. Szczególnie bogata w tereny zielone jest Dzielnica XVIII.


Park Ratuszowy przy al. Róż i al. Przyjaźni przyciąga szczególnie nowohuckich emerytów i rencistów.


Rozszerzona zawartość newsa
Ze znaczenia jakie parki i tereny zielone mają dla mieszkańców Nowej Huty doskonale zdają sobie sprawę radni Dzielnicy XVIII. Dlatego każdego roku, w ramach tzw. zadań powierzonych w zakresie tworzenia zieleńców oraz skwerów wraz z małą architekturą, przeznaczają wiele środków na bieżące utrzymanie i remonty w nowohuckich parkach.
Do najbardziej zadbanych należy Park Ratuszowy przy al. Róż i al. Przyjaźni. W ostatnich latach, z inicjatywy Rady Dzielnicy, dostawiono tam betonowe stoły, które na blatach zaznaczone mają szachownice. Dziś jest to ulubione miejsce emerytów i rencistów, którzy przy grze w szachy lub karty spędzają wolne popołudnia.
Z kolei Wiśniowy Sad, to niewielki teren parkowy położony między os. Kolorowym i Spółdzielczym. Ustawiono na nim wiele urządzeń zabawowych (m. in. huśtawki i drabinki), dlatego chętnie odwiedzany jest przez rodziców i babcie z małymi dziećmi. Starsi odpoczywają na okolicznych ławkach, a dzieci bezpiecznie bawią się pod okiem opiekunów.
Kilka lat temu do użytku oddany został Park Żeromskiego, położony między Szpitalem im. Stefana Żeromskiego a Państwową Szkołą Muzyczną na os. Centrum E. Dzisiaj teren ten służy zarówno rekreacji dorosłych jak i młodzieży. To właśnie w alejkach tego parku i na pobliskiej skarpie, 20 czerwca br. rozegrane zostały Młodzieżowe Mistrzostwa Kolarskie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. To tam, w ramach tegorocznych Dni Ziemi, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII Józef Krężołek, wraz z przedstawicielami konsulatu USA w Krakowie i Urzędu Miasta Krakowa, uczestniczył w akcji sadzenia nowych drzew. – To będzie kiedyś piękny park – mówi przewodniczący Krężołek. W poprzedniej kadencji udało się uporządkować cały teren. Położone zostały alejki, zamontowane oświetlenie, postawiono ławki i urządzenia zabawowe dla dzieci. Gdy posadzone niedawno drzewa podrosną, będzie tam wyjątkowo ładnie.
Na wyglądzie zyskał także niewielki park przy zabytkowej, pochodzącej z końca XIX wieku, eklektycznej willi Rogozińskich w Mogile. Przez lata był to teren ogrodzony, a sam park był własnością Szpitala im. Żeromskiego. Dzisiaj jest to park ogólnodostępny. Stare ogrodzenie usunięto, wytyczono i wykonano nowe alejki spacerowe, zamontowano także parkowe oświetlenie oraz ustawiono ławki i kosze na śmieci.
- Zmieni się również wygląd Parku Szwedzkiego, położonego między al. Solidarności, a kościołem na Szklanych Domach i blokiem „szwedzkim” – mówi członek Zarządu Dzielnicy Stanisław Głowacz. – W najbliższych miesiącach uporządkowane zostaną parkowe alejki, niektóre wybudowane zostaną od podstaw, dołożone zostaną także ławki i kosze na śmieci. Ten niewielki park, położony blisko centrum Nowej Huty, też będzie jednym z ładniejszych miejsc naszej dzielnicy – dodaje radny Głowacz.
Kończymy ten pobieżny przegląd nowohuckich parków. A przecież terenów zielonych jest o wiele więcej. Bogactwem Nowej Huty są Łąki Nowohuckie, zielone tereny wokół proaustriackich fortów oraz ogrody i parki prywatne – jak ogród Jana Pawła II przy klasztorze OO. Cystersów w Mogile czy piękny park przy pałacu Konopków w Kościelniakach.
(f)
Więcej zdjęć zobacz w galerii.