Korowód Nowohucki
Dodane przez Administrator dnia 24/06/2017 10:14:01
Barwny korowód, 20 historycznych i legendarnych postaci związanych z Nową Hutą, przeszedł ulicami naszej dzielnicy 10 czerwca. Wydarzenie zostało wplecione w obchody Dni Nowej Huty – podczas których bohaterowie Nowohuckiego Korowodu zaprezentowali się na scenie. Inicjatorem i realizatorem projektu jest Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida.
Jan Matejko ramię w ramię z Księżniczką Wandą, tuż za nimi ksiądz Jancarz obok Tadeusza Ptaszyckiego czy też Bogdan Łyszkiewicz w towarzystwie C.K. Norwida – ten niecodzienny widok sprawił, że nowohucianie zatrzymywali się zadziwieni. Niezwykle barwne wydarzenie, które reżyserował Piotr Piecha (aktor Teatru Ludowego w Korowodzie odgrywający postać Jana Matejki) zostało bardzo pozytywnie odebrane przez mieszkańców. Pomimo niesprzyjającej aury ludzie chętnie przyłączali się do Korowodu aby razem z aktorami i przyjaciółmi Teatru Ludowego, odgrywającymi postaci związane z Nową Hutą wędrować ulicami naszej dzielnicy. Korowodowi towarzyszyła orkiestra i Krakowski Szwadron Ułanów im. J. Piłsudskiego na koniach. Wielki finał miał miejsce na scenie obok Łąk Nowohuckich, gdzie każda z postaci została zaprezentowana na scenie. Obecni mogli wysłuchać krótkiej historii związanej z daną postacią i dowiedzieć się chociażby tego jaki związek z Nowa Huta miał C.K. Norwid, albo tez poznać tragiczne losy „Pięknej Zośki”.
Sobotnia impreza to niejako kontynuacja projektu „Nowohucki Korowód”, który realizowany był w 2016 roku. – Kiedyś spacerując po Nowej Hucie pomyślałem, że skoro mamy poczet królów Polskich to można by zrobić coś podobnego dla naszej dzielnicy - stworzyć barwny korowód postaci związanych z Nową Hutą i przybliżyć ludziom ich historię - mówi Jarosław Klaś z „Norwida”, koordynator projektu. Na realizacją pomysłu udało się pozyskać środki z programu Patriotyzm Jutra prowadzonego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wybrano 20 postaci, tak aby reprezentowały różne epoki i różne dziedziny kultury. Postaci te zostały narysowane przez Annę Gotfryd- Kolecką. Na bazie tej grafiki powstały plakaty, pocztówki, stworzona została również gra planszowa, która trafiła do nowohuckich szkół. Można w nią również grać w wybranych punktach dzielnicy m.in. w Klubie Kombinator, w C-2 Południe Cafe, w łancafe przy Łąkach Nowohuckich oraz w Bibliotece Kraków na os. Zgody. Korowód postaci związanych z Nowa Hutą stał się tematem tegorocznego konkursu „Od Wandy do Sendzimira” – skierowanego do uczniów nowohuckich szkół. Powstała również animacja, która możecie obejrzeć na youtubie. Projekt zakładał pierwotnie przemarsz Nowohuckiego Korowodu ulicami dzielnicy, ale w 2016 roku w ramach dofinansowania nie było na tyle środków. Udało się to zrealizować teraz i pozytywny odbiór z jakim spotkało się wydarzenie jest dla nas motywacją, aby w kolejnych latach organizować podobne wydarzenia i nie kończyć Korowodu na jednorazowym wydarzeniu - mówią organizatorzy przedsięwzięcia. Podkreślają jednocześnie, że Korowód nie jest formą zamkniętą – czeka na to by dołączyły do niego kolejne postaci.
Ponieważ jest duża szansa, że również w przyszłym roku Korowód przejdzie ulicami dzielnicy już teraz prosimy nowohucian i nie tylko o przesyłanie propozycji postaci, które mogłyby znaleźć się w przyszłorocznym Korowodzie na adres mailowy: animacja@okn.edu.pl. W treści maila prosimy podać imię i nazwisko postaci oraz krótkie uzasadnienie.