Rodzinna bajka w Teatrze Ludowym – SYN SMOKA
Dodane przez Administrator dnia 25/02/2016 21:39:21
Jedyny pewny śnieg w Krakowie tej zimy, a nawet jeszcze latem! – Gdzie? W Teatrze Ludowym. Czarującą scenę z padającym śniegiem widzowie zobaczą w bajce „Syn Smoka”.
To osnuta na japońskich motywach ludowych opowieść o chłopcu, który – wyrwany z beztroskiego, leniwego życia – musi wyruszyć na poszukiwanie swojej mamy. Wyreżyserował ją aktor Teatru Ludowego Tadeusz Łomnicki. I tak reżyser, jak główny bohater, dobrze wiedzą, że jeśli naprawdę czegoś się bardzo chce, to można to osiągnąć.
- Nie odważyłbym się porywać na reżyserię w zawodowym teatrze, sam jestem aktorem – mówi Tadeusz Łomnicki. – Zostało przede mną postawione takie zadanie, więc przeczytałem wiele baśni, poszukałem kogoś, kto napisze scenariusz, muzykę, piosenki; budowaliśmy całość sukcesywnie - i dyrektor Jacek Strama zgodził się, by „Syn Smoka” został zrealizowany w naszym teatrze. Bardzo mi zależy, by było nie tylko kolorowo, ale i wzruszająco, by dziecko wychodząc powiedziało: „Podobało mi się, poszedłbym jeszcze raz”.
Sam pamiętam, jak do mojej rodzinnej Piwnicznej w początkach lat 70-tych przyjechał teatr dla dzieci. Nie wiem dziś, co wtedy obejrzałem, ale za to świetnie pamiętam atmosferę i nie zapomnę jej do końca życia! Gdyby teraz, kiedy dzieci mają do dyspozycji tyle najróżniejszych możliwości i bodźców, udało się wprowadzić je w podobny nastrój – byłoby świetnie. Chciałbym, by przez to teatr stawał się dla najmłodszych miejscem, gdzie będą wracać – to byłby dla mnie największy sukces…
„Syn Smoka” to historia Taro, który wyrusza w nieznane i niemal nie ma szans powodzenia, ale dzięki determinacji i dobremu sercu dostaje pomoc, jakiej się nie spodziewa. Wszystko kończy się happyendem. Tak w japońskich, jak i w zachodnich bajkach ważny jest wzór do naśladowania. Cenione są dobroć, odwaga, skromność, potępiane chciwość, egoizm, okrucieństwo, a ten, kto uczynił coś złego musi w końcu ponieść zasłużoną karę. „Syn Smoka” rozpoczyna w Teatrze Ludowym cykl rodzinnych przedstawień „Baśnie świata”; dzięki niemu najmłodsi widzowie poznają bogactwo i różnorodność kulturową odległych, egzotycznych krajów. Ale poznają także, że miłość i nienawiść, przyjaźń i zdrada, odwaga i tchórzostwo – niezależnie od odległości na mapie – zawsze smakują tak samo i tyle samo kosztują.
Anna Kaszewska