NOWA HUTA ODKRYWANA NA NOWO
Dodane przez Administrator dnia 18/09/2015 19:16:09
Niejednoznaczna, pełna stereotypów, sprzeczności i kontrastów, budowana od podstaw na ziemiach o bogatych tradycjach historycznych. Choć z jednej strony prezentuje się jako przestrzeń całkowicie przekształcona przez człowieka, to z drugiej nie brakuje w niej dzikiej zieleni. Na pierwszy rzut oka betonowa, z dużą ilością blokowisk, skrywa jednak zabytkowe obiekty o wspaniałym rodowodzie. Nowa Huta, bo o niej mowa, nie przestaje intrygować i ciekawić.
Jaka jest o niej prawda? Czy racje miał Adam Ważyk, który obalał mit sielankowości przedstawianej w propagandowych hasłach pisząc: „Nie jedź, chłopcze, do Nowej Huty, bo po drodze będziesz otruty”? Czy może Wisława Szymborska opiewająca w swym laurkowo-propagandowym poemacie „Miasto socjalistyczne - miasto dobrego losu (…) W przyjaźni z każdym człowiekiem”? A może starym zwyczajem prawda kryje się gdzieś pośrodku, pomiędzy systemową niedoskonałością a socjalistyczną utopią? Jaka wobec tego jest tożsamość najmłodszej dzielnicy Krakowa?
Aby odkryć prawdziwą naturę Nowej Huty należy ową dzielnicę poznać od podstaw. Taką możliwość zapewni wszystkim zainteresowanym zbliżająca się akcja „Zajrzyj do Huty” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Już po raz siódmy Nowa Huta na nowo odsłoni swoje tajemnice. W trakcie dwudniowej imprezy – 19 i 20 września – będzie można zmierzyć się z mitem wyidealizowanej dzielnicy, zaznajomić się z ciekawostkami o dramatach i zwycięstwach tej części miasta oraz odkryć tajemnicze, pełne sielskiej zieleni oblicze nowohuckich obrzeży. Wędrując po owych zakamarkach zwiedzający poznają wiele zagadkowych miejsc o istnieniu których często nawet nie wiedzą.
Jak co roku pracownicy Nowohuckiego Oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie, mieszczącego się przy ul. Sasanek 2 A, odtajnią sekrety sprzed wieków, zaprezentują materialne pozostałości minionych kultur, a także przybliżą historię założenia dworsko-parkowego w Branicach. Dla zwiedzających została przygotowana nowa ekspozycja „Początki państwa polskiego – życie codzienne w Małopolsce wczesnośredniowiecznej”. Ukazuje ona różne dziedziny życia w młodym państwie pierwszych Piastów. Planszowa wystawa omawia i ilustruje zagadnienia takie jak: gospodarka, handel, ubiór, uzbrojenie, budownictwo oraz chrześcijaństwo. Natomiast znajdujące się w gablotach zabytkowe przedmioty pochodzące z terenów Nowej Huty stanowią uzupełnienie, zaprezentowanych w ciekawej formie graficznej, informacji historycznych. Wśród wyeksponowanych artefaktów znajduje się skarb przedmiotów żelaznych z Mogiły. Owe znalezisko, niezwykle cenne dla osoby, która je ukryła, najprawdopodobniej pochodzi z IX-X wieku. Wchodzące w jego skład narzędzia tj.: sierp, kilof, radlice czy ciosła są doskonale zachowane i łatwe do zidentyfikowania. Ich kształt wszakże niewiele zmienił się na przestrzeni wieków. Nie wiadomo natomiast jakie przyczyny skłoniły właściciela do ukrycia niniejszych przedmiotów. Być może wiązały się one z groźbą najazdu wroga…
Podczas trwania rzeczonej akcji nie może zabraknąć stałego akcentu – niedzielnego poczęstunku. Po raz kolejny zapraszamy na tradycyjne już pieczenie kiełbasek przy ognisku w parku dworskim. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do czynnego udziału we wspomnianym wydarzeniu!!!
Anna Kolasa


Fot. Anna Piwowarczyk