I wojna w rejonie krzesławickich wzgórz
Dodane przez Administrator dnia 10/04/2015 18:13:04
W Młodzieżowym Domy Kultury Fort 49 „Krzesławice”, os. Na Stoku 27b, oglądać można wystawę „I wojna w rejonie krzesławickich wzgórz”.
Nieznana historia pobliskich okolic, to spojrzenie na rejon krzesławickich wzgórz w obliczu przygotowań do wojny i działań wojennych rozgrywających się w bliskiej odległości. Wystawa obejmuje 33 ramy, a w nich: dwa krótkie teksty wprowadzające autorstwa Franciszka Dziadonia – dyrektora MDK, dotyczące Wielkiej Wojny i Twierdzy Kraków, historyczny tekst autorstwa Marcina J. Mikulskiego oraz zdjęcia, szkice, mapy i dokumenty z archiwum i Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu, także dużą akwarelę (2000 x 3000 mm) z życia żołnierzy w krzesławickim forcie – w jakiś wiosenny dzień 1914 roku – wykonaną przez Roberta M. Jurgę w Pracowni Rekonstrukcji Historycznej w Zielonej Górze.
Nie jest to opowieść znaczona krzyżami poległych czy wojennymi cmentarzami. To raczej dojrzewanie mieszkańców okolicznych podkrakowskich wsi do mających nastąpić wydarzeń. Budowa pobliskich fortów Twierdzy Kraków, północno-wschodniego odcinka tzw. trzeciego pierścienia i w związku z tym ograniczenia zabudowy, przemiany i prace modernizacyjne dokonywane w poszczególnych obiektach. To duża  aktywność wojska w okolicy, to prace w rozbudowie polowej, powstające baterie artyleryjskie, umocnienia polowe dla piechoty (szańce, kawerny, punkty oporu, okopy, przeszkody drutowe, magazyny amunicyjne…) z możliwością współczesnego ich umiejscowienia w terenie. Służba żołnierzy w forcie i ich warunki socjalne, stan liczebny: załoga bezpieczeństwa – artylerzyści forteczni, piechota, saperzy oraz uzbrojenie obiektu. Częste dyslokacje wojsk piechoty, nieustanna aktywność w czasie działań wojennych w listopadzie i grudniu 1914 roku. Ciężkie warunki służby, przemęczenie i wyczerpanie, choroby, potrzeba odpoczynku. Ewakuacja ludności z terenu Twierdzy Kraków… To wszystko warto zobaczyć. Wystawa eksponowana jest w prawej części holu MDK Fort 49 "Krzesławice".
(f)