MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ BLISKOŚCI 2014. PODZIEL SIĘ PRZYGODĄ
Dodane przez Administrator dnia 23/10/2014 19:21:52
Kolejna edycja Międzynarodowego Tygodnia Bliskości za nami. Od 6 do 11 października rodzice i przyszli rodzice mieli okazję uczestniczyć w cyklu spotkań, warsztatów, wydarzeń pod hasłem „Podziel się przygodą”. Uczestnicy ponad 50 warsztatów są już na pewno bogatsi o wiedzę o najnowszych, ekologicznych trendach w rodzicielstwie.
Organizatorami wydarzenia już od kilku lat jest portal Ekorodzice.pl oraz ARTzona Ośodka Kultury im. C.K. Norwida. Zasięg wydarzenia jest jednak z roku na rok coraz większy, w tym roku poza Klubem Mam Rodzinek z Ruczaju w organizację włączyła się również LaLoba Centrum Kobiet mieszcząca się na Kurdwanowie.


Treść rozszerzona
A czym jest Międzynarodowy Tydzień Bliskości? To bezpłatne wydarzenia mające na celu promocję bliskości między dzieckiem a dorosłym. I tym razem, podobnie jak co roku królowały warsztaty chustowe prowadzone przez Wandę Hałuniewicz z Klubu Rodzinek. Nie zabrakło zajęć pomagających bliżej poznać własne niemowlę, nawiązywać z nim kontakt i w łagodny sposób, poprzez zabawę stymulować ich rozwój ruchowy. O tym wszystkim opowiedziała Kamila Wołoszyn-Moroz - nauczycielka metody Feldenkraisa i Child'Space., która poprowadziła zajęcia ze wspomagania rozwoju niemowlęcia w oparciu o metodę Feldenkraisa i Child'Space. Rodzice mogli skorzystać z kursu masażu Shantala prowadzonego przez certyfikowaną Polską Szkołę Masażu Shantala instruktorkę Paulinę Łasak-Ponikło. Masaż Shantala to indyjska technika masowania niemowląt i dzieci przez najbliższych opiekunów. A samo masowanie ma pozytywny wpływ na opiekunów dziecka: poprawia pewność siebie i wiarę w swoje umiejętności opieki nad dzieckiem, uspokaja, wzmaga więź, uczy zrozumienia i komunikacji z dzieckiem.
Nowością tegorocznego Tygodnia Bliskości były zajęcia umuzykalniające dla niemowląt „Dziecko Harmonii” prowadzone przez Irinę Utienkową-Szałapak. Dziecko Harmonii to zajęcia rozwojowo-umuzykalniające dla dzieci od 3 miesięcy do 3,5 roku (z opiekunem), które są prowadzone wg metody pedagogicznej „Sonatal”. Metoda ta zawiera ponad 1000 piosenek i specjalne materiały dydaktyczne. Jest ona stosunkowo nowa i jeszcze nie była przetłumaczona na język polski w całości. Chociaż zajęcia łączą w sobie wiele różnorodnych elementów (rytmicznych, teatralnych, ruchowych, artystycznych), podstawę ich stanowi muzyka: dużo śpiewamy, gramy i słuchamy – opowiada o warsztatach prowadząca. Inspirujące były warsztaty oparte o technikę Birth into being prowadzone przez Monikę Lipowską-Hajduk, która jest doświadczoną psycholożką i trenerką, prowadzącą praktykę "Szczęśliwa Mama" (www.szczesliwa-mama.pl).Przyszłe mamy mogły spotkać się ze specjalistami w różnych dziedzinach – doradczynią laktacyjną i dietetyczką – Iwoną Koprowską, specjalistkami od ekologii – Martą Tyszko, Jolantą Walczyk, Magdą Tokarską i Nataszą Winiarską, które uczyły jak w codziennym życiu stosować naturalne środki czystości, jak przygotować balsam do ciała oraz czym jest naturalne pieluchowanie.
Bardzo ważnymi spotkaniami podczas każdej edycji Tygodnia Bliskości są też warsztaty dotyczące pierwszej pomocy. W tym roku dzięki uprzejmości Szpitala Położniczo-Ginekologiczny Ujastek oraz Stowarzyszenia "Służba Świętego Łazarza - Lazarus" udało się zorganizować aż dwa warsztaty dotyczące tej tematyki. O tym jak ważne i potrzebne są takie warsztaty świadczy bardzo duże zainteresowanie uczestników – komentują organizatorki.Niezwykle kreatywne warsztaty poprowadziły: Anna Kasprzyk i Joanna Pasowska-Serek z Akademii Aktywnych i Kreatywnych. Podczas każdej edycji Tygodnia Bliskości w Nowej Hucie dużą popularnością, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyły się również warsztaty z Baby Jogi prowadzone przez Instytut Świadomego Rodzicielstwa (www.swiadomerodzicielstwo.pl).
Międzynarodowy Tydzień Bliskości to także wydarzenia towarzyszące – Dzień Blisko Eko, czyli zabawy dla przedszkolaków połączone z edukacją dotyczącą czystego powietrza zorganizowane we współpracy z Fundacją Fundusz Partnerstwa. W ramach cyklu „Nowa Huta na końcu świata” odbyło się slajdowisko dotyczące podróżowania z dziećmi – „By być blisko, nie trzeba jechać daleko, czyli o tym co nam daje podróżowanie z dziećmi”. Spotkanie poprowadziła nowohucka rodzina, zaangażowana m.in. w organizację czerwcowego Święta Cyklicznego – Mama Ola, Tata Zbych, Kajtek i kilkumiesięczna Ruta, czyli KajtoStany. Obowiązkowym elementem Międzynarodowego Tygodnia Bliskości jest oczywiście Szafing, który w tym roku odbył się w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida.
Tegoroczna edycja to także dwie niesamowite wystawy. Pierwsza z nich to wystawa „Przyjaciele czystego powietrza” zorganizowana w ramach Dnia Blisko Eko. Druga natomiast to „Bajki Krzysia”, wspólny projekt Marty Kurek-Stokowskiej (ilustracje), Tomasza Stokowskiego (bajki) oraz małego Krzysia (cała reszta). Cykl będący kroniką bajkowej misji Małego Krzysia, w którą ten wyruszył uzbrojony jedynie w pióro swego ojca, farby mamy i mądrości Misia Hieronima. Jeśli jesteście ciekawi co z tego wynikło zapraszamy do ARTzony OKN.
Zakończenie tegorocznej akcji odbyło się w Alei Róż w bardzo ekologicznym stylu. Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy podczas akcji Kartonowa Nowa Huta, projektu którego pomysłodawczyniami były: Paulina Maciaszek, Magdalena Rezner, Angelika Kowalczyk, Małgorzata Zając. W Nowej Hucie warsztaty i spotkania w ramach Tygodnia Bliskości odbyły się przede wszystkim w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, ale też w C-2 Południe Cafe oraz w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5. Głos Tygodnik Nowohucki patronował całemu wydarzeniu. Organizatorzy dziękują wszystkim partnerom (byli nimi: Szpital Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK, C-2 Południe Cafe, Fundacja Fundusz Partnerstwa, Studio Metody Feldenkraisa, Szczęśliwa mama, Ekomiejsce, Szkoła Rodzenia Groszki, Fundacja Nowe Centrum, Instytut Świadomego Rodzicielstwa, Manula, Pasiata.pl, Gaj oliwny, Stowarzyszenie "Służba Świętego Łazarza - LAZARUS", Babki z Nowej Huty, Biuro Podróży Ecotravel, KajtoStany, Akademia Aktywnych i Kreatywnych, Manual-art) i patronom medialnym, którzy włączyli się w organizację tej niezwykle ważnej dla rodziców imprezy.
(f)