CENTRUM RUGBY 7 W LUBOCZY
Dodane przez Administrator dnia 16/05/2014 15:33:45

Maj niewątpliwie kojarzy się nam z majówkami, a „majówka” z ruchem na świeżym powietrzu. W osiedlach wiejskich niegdyś popularnymi grami zespołowymi była „Zośka”, „dubel”, „pliszka” czy „kropki”, ale teraz będzie zupełnie inaczej. Może na przyszłoroczną majówkę, jadąc w plener, będziemy podziwiać mecze rugby. Bo oto Narodowe Centrum Rugby 7 powstaje w Luboczy.
Na trzyhektarowej działce przy ul. Darwina trwają prace budowlane. Powstał juz szkielet budynku, w którym znajdzie się zaplecze szatniowo-administracyjnego wraz ze świetlicą trwa równanie terenu. Projekt przewiduje wybudowanie w tym miejscu boiska głównego, na którym będzie można grać w rugby i piłkę nożną, boiska treningowego o wymiarach 60x30 m oraz poliuretanowego wielkości 32.1x19,1 m. Wspomniane centrum rugby będzie drugim w Polsce, po Gdyni. Tamto służy rugby 15-osobowemu, w krakowskim - do igrzysk olimpijskich będą się przygotowywać gracze uprawiający rugby 7-osobowe, stąd ta „siódemka” w nazwie. I choć może nie jest to sport najpopularniejszy w naszym kraju to rugby (7.osobowe) będzie dyscypliną olimpijską podczas następnej olimpiady w Rio de Janeiro w 2016 roku.
Zakończenie prac przewidziano na jesieni. Inwestycja ma kosztować 9 mln zł. Trzy miliony będą pochodzić z funduszy ministerstwa sportu, reszta z budżetu miasta Krakowa.
- Dlaczego mamy się nie cieszyć? Taka inwestycja pokaże Luboczę szerzej. Mamy obiecane, że Towarzystwo Przyjaciół Luboczy będzie mogło korzystać ze świetlicy, która powstanie w budynku. W sąsiedztwie powstanie ogródek jordanowski, a na boiskach też będzie mogła grać nasza młodzież – mówi mieszkaniec Luboczy Stanisław Walczak, radny Dzielnicy XVII. Wygląda na to, że światowy sport wkroczy do Luboczy w 760 rocznicę powstania osiedla, do której trwają przygotowania. Ale na co dzień, równie ważna jak centrum rugby jest dla mieszkańców przebudowa ruchliwej ul. Lubockiej, która wreszcie ma ruszyć z miejsca.
I jeszcze słowo o rugby: Do połowy XIX wieku historia wszystkich gier futbolowych: piłki nożnej, rugby, futbolów amerykańskiego, australijskiego etc jest wspólna. Nazwa gry pochodzi od angielskiej szkoły w Rugby, gdzie po raz pierwszy spisano reguły futbolu w 1845 r., które odniosły spory sukces. W 1863 r. powstało Stowarzyszenie Futbolowe mające regulować reguły gry w futbol, jednak narastający od lat 50. spór dotyczący gry ręką i szarżowania doprowadził do rozłamu i powstania Związku Futbolu Rugby w 1871 r. Odtąd drogi piłki nożnej i rugby potoczyły się własnymi ścieżkami. Rugby dotarło wkrótce poza Wyspy Brytyjskie do innych części rozległego Imperium Brytyjskiego, ale także m.in. do Argentyny, Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych. w grze bierze udział 7 graczy, mecz trwa 2 x 7 min. (w finale 2 x 10 min.).
(l)