NOWOHUCKIE SZOPKI
Dodane przez Administrator dnia 09/01/2014 21:19:38
Tradycja bożonarodzeniowych szopek sięga średniowiecza i osoby św. Franciszka. To on w roku 1223 roku, po otrzymaniu uprzedniego przyzwolenia od papieża Honoriusza III, w pustelni Greccio, przygotował niezwykłą inscenizację wydarzeń, które miały miejsce w noc Narodzin Syna Bożego. Otóż po uprzednim zwołaniu okolicznych mieszkańców, na terenie pustelni ustawione zostały świece i pochodnie, jak również żłóbek oraz żywe zwierzęta. Nad samym żłóbkiem odprawiona została Msza św., a diakon, św. Franciszek radośnie odśpiewał Ewangelię.
Później przyjęły się szopki w postaci makiet przedstawiających wnętrze stajni betlejemskiej, groty lub jaskini. W każdej szopce znajdował się mały Jezus, Maria oraz Józef. Najczęściej elementem szopki są także postaci Trzech Mędrców, pasterzy, a także wół, osioł, owce, Gwiazda Betlejemska i anioły. Z biegiem czasu bożonarodzeniowe szopki zaczęły przybierać bardzo rozbudowane formy, a czasami, zwłaszcza w Polsce, zaczęły pojawiać się w nich również akcenty patriotyczne.
Dzisiaj trudno sobie wyobrazić kościół bez tradycyjnej bożonarodzeniowej szopki, która jest świąteczną atrakcją nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Prezentowana na zdjęciu szopka pochodzi z kościoła M. B. Pocieszenia przy ul. Bulwarowej.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski