W marcu w Teatrze Ludowym Książę i żebrak albo zagadka cyberprzestrzeni
Dodane przez Administrator dnia 09/03/2006 19:32:35
W Teatrze Ludowym rozpoczęły się próby do spektaklu opartego na motywach „Księcia i żebraka” według Marka Twaina. Ale z tej znanej powieści dla młodzieży, autor scenariusza i reżyser w jednej osobie – Czesław Sieńko – zaczerpnął tylko główny motyw: zamiany ról księcia w żebraka i żebraka w księcia i… opowiedział ją od nowa.
Treść rozszerzona
Podobnie, jak w powieści, także w sztuce teatralnej dwaj młodzieńcy znaleźli się w obcych dla siebie światach – poniekąd na skutek niewinnego żartu. Ale dla obu dramatyczne zdarzenia stały się pouczającą lekcją życia w społeczeństwie. W wersji Twaina miejscami zamieniają się chłopcy żyjący w dawnej Anglii: książę Edward wymyka się, by poznać Londyn, a Tom zgadza się go zastąpić podczas jego nieobecności. Pobyt na królewskim dworze podoba mu się tak bardzo, że w pewnej chwili nawet wypiera się własnej matki. Tymczasem w wersji napisanej przez Sieńkę zamiana chłopców jest podwójna – angielskiego renesansowego księcia zastępuje współcześnie żyjący nastolatek, który trafia do królewskiego pałacu sprzed … swojego komputera i bynajmniej nie chce tam pozostać.
- Chciałem spotkać dwa czasy – mówi Czesław Sieńko. - Zderzyć młodego człowieka trenującego piłkarstwo i żyjącego w zgodzie z wirtualną rzeczywistością dzisiejszego dnia, ze zgiełkiem, zapachem i obyczajowością renesansowego miasta. Mój Tom ma zatem trudniejsze zadanie, bo przemieszcza się nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie – opowiada autor. – Sporo miejsca poświęcam także rodzinie współczesnego Toma, która zauważywszy jego zniknięcie zaczyna się niepokoić. Chciałem zwrócić uwagę na sposób, w jaki teraz bliscy żyją ze sobą; wprawdzie kochają się, ale sobie tego na co dzień nie okazują. Może dopiero wtedy właśnie, kiedy coś się stanie… Przesłaniem mojej sztuki ma być jednak coś innego. Próbuję pokazać młodym ludziom, że komputer może dosłownie zawrócić w głowie, że nie wolno oddać się w jego jasyr… Komputer wessał Toma, sprawił, że w głowie chłopca powstał chaos. Może akcja rozgrywa się tylko w jego wyobraźni, bo rządzi nią komputerowy świat, który sprawia, że traci się poczucie rzeczywistości... W rezultacie Tom, początkowo zaciekawiony, chce wracać, „wyjść z komputera”. Przy okazji tak skonstruowanego spektaklu, poza dynamiczną i ciekawą akcją, jest także okazja do ukazania historii i obyczajowości – mówi reżyser.
„Książę i żebrak albo zagadka cyberprzestrzeni” to debiut Czesława Sieńki w Teatrze Ludowym. Reżyser pochodzi z Torunia i ma na koncie wiele realizacji teatralnych w całym kraju. Jak mówi, największą radość odnajduje w tworzeniu spektakli dla dzieci i młodzieży, a szczególną przyjemność sprawia mu praca w nowohuckim przedsięwzięciu. Towarzyszą mu w nim m.in. odtwórcy głównych ról: krakowscy studenci studium aktorskiego Piotr Chudziak i Przemysław Noga oraz twórcy: muzyki Mirosław Gordon, scenografii Bogusław Cichocki i choreografii Tatiana Asmolkowa. Premiera spektaklu odbędzie się 24 marca.
Anna Goroll-Kaszewska