„Naród, który traci pamięć, traci życie” – ŚWIĘTO PATRONA W GIMNAZJUM NR 44
Dodane przez Administrator dnia 06/06/2013 19:28:18
W sobotę 29 maja br. Gimnazjum nr 44 w Krakowie im. Bohaterów Poległych w Krzesławicach (os. Na Stokach 34), już po raz ósmy obchodziło Dzień Patrona Szkoły. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości: Andrzej Duda - poseł na Sejm RP, Józef Pilch - wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Tomasz Urynowicz - radny RMK, przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Kultury UMK, Stanisław Madej -przewodniczący Rady Dzielnicy XVII, Stanisław Rajski - członek zarządu Dzielnicy XVII, Franciszek Dziadoń - dyrektor MDK „Fort 49”Krzesławice, Tadeusz Jarząbek – dyrektor Gimnazjum nr 1 w Myślenicach, poczty sztandarowe i kombatanci II Wojny Światowej, reprezentanci szkół Dzielnicy XVII. Patronat medialny objęły Głos Tygodnik Nowohucki i Dziennik Polski. Sponsorzy Święta to Rada Dzielnicy XVII, Sylwia i Andrzej Michalczykowie oraz Rada Rodziców Gimnazjum nr 44. Szczególnymi gośćmi byli przedstawiciele rodzin Patrona, którzy przybyli z Myślenic, Katowic i Krakowa. Wzruszająco brzmiały w ich ustach słowa skierowane do społeczności szkoły: ”Dziękujemy Wam za kultywowanie pamięci o naszych bliskich. Ufamy, że dzięki Wam pamięć o nich będzie trwać”.
Przypomnijmy historię Bohaterów Poległych w Krzesławicach. Mówi Dyrektor Gimnazjum nr 44 Małgorzata Hutyra: „To 440 Polaków, którzy podczas II Wojny Światowej oddali swoje życie za wolność i prawdę. Ludzie niewinni, pojmani ukradkiem, m.in. w akcji Czarna Niedziela w Myślenicach. Hitlerowcy przetrzymywali ich w więzieniach św. Mikołaja i na ul. Montelupich, następnie transportowali do Fortu 49 Krzesławice. W tym miejscu więźniowie kopali groby dla siebie lub współtowarzyszy z celi. Tu ich rozstrzeliwano. Zdarzało się, że jeszcze żyjących spychano do grobów i zakopywano. Pierwsza egzekucja miała miejsce w październiku 1939 r. Kolejne trwały do 7 listopada 1941 r. Po zakończeniu II Wojny Światowej Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich przystąpiła do zbadania terenu fortu w Krzesławicach. Odkryto 29 grobów, a w nich 440 zwłok. W maju 1956 r. dokonano odsłonięcia w Forcie Krzesławickim tablicy pamiątkowej, a w lipcu 1957r. ówczesny premier J. Cyrankiewicz odsłonił pomnik ku czci krzesławickich ofiar hitlerowskiego terroru. Nasze gimnazjum od 2005 roku nosi zaszczytne imię Bohaterów Poległych w Krzesławicach. Jesteśmy dumni, że pamięć o nich możemy pielęgnować i wpajać młodemu pokoleniu wartości, którymi się kierowali. Bardzo cieszymy się ze współpracy z Rodzinami Patrona i ich stałej obecności w ważnych dla szkoły chwilach. To dla nas bezcenna wartość”.
Święto Patrona było sporym wyzwaniem logistycznym, ponieważ składało się z trzech uroczystości: Biegu Pamięci, Mszy św. pod Pomnikiem Pomordowanych na Wzgórzach Krzesławickich i imprezy plenerowej w Zielonym Jarze. W Biegu Pamięci uczestniczyła młodzież aż z 7 szkół: SP nr 89, 129, 78, G 43, G 44, G 75 i gościa honorowego Gimnazjum nr 1 w Myślenicach. Uczniowie rywalizowali ze sobą nie tylko sportowo - w biegu sztafetowym , ale również pod kątem wiedzy historycznej. Na każdej z pięciu stacji czekały na nich pytania dotyczące historii Patrona Szkoły. Młodzież poradziła sobie znakomicie. Organizatorka biegu Joanna Kubisiak tak wytyczyła trasę, aby znalazły się na niej miejsca ważne dla historii nie tylko Gimnazjum nr 44, ale i Krakowa. Bieg zakończył się w miejscu kaźni 440 Polaków- w Forcie 49 Krzesławice. To tu, pod Pomnikiem Pomordowanych Na Wzgórzach Krzesławickich, została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Patrona, rodzin pomordowanych i społeczności Gimnazjum nr 44. Przewodniczył jej ksiądz prałat dr Jan Abrahamowicz. W pamięć zapadną jego słowa: „Mieć patrona - to coś więcej niż tylko wypisać na szyldzie szkoły jego imię. (… ) Musimy pamiętać, bo naród, który traci pamięć, traci życie. Z przeszłości wyrastamy. Z przeszłości zrodziła się dzisiejsza wolność”.
Następna część uroczystości odbyła się w Zielonym Jarze. Amfiteatr udekorowano barwami szkoły i akcentami wojskowymi - z uwagi nie tylko na Patrona, ale i nowy profil w Gimnazjum nr 44 - klasę wojskową. Znalazło się również miejsce na wystawę fotografii - przygotowaną przez nauczycielkę historii Halinę Pęksę - poświeconą śmierci 440 Polaków zamordowanych w Forcie 49 Krzesławice. Dyrektor MDK-u „Fort 49” Franciszek Dziadoń chętnie komentował zdjęcia i wprowadzał gości w arkany historii.
Po części oficjalnej wręczono puchary i medale za udział w Biegu Pamięci. Wśród szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie SP 129, wśród gimnazjów Gimnazjum nr 44.
Po ceremonii goście obejrzeli wzruszający montaż słowno - muzyczny pt. „Ojczyzno ma” przygotowany przez Urszulę Bogdańską-Sęk z choreografią Renaty Świerczek. W uszach zabrzmiały słowa polskich poetów i mocny akcent patriotyczny: ”Polsko, odezwij się, Polsko”. Nie zabrakło pieśni patriotycznych i wskazówek Jana Pawła II skierowanych do ludzi młodych. Uroczystość uświetnił występ zespołu wokalnego „Canto” z MDK-u „Fort 49”. W jego repertuarze znalazły się znane Polakom żołnierskie piosenki m. in.”Wojenko, wojenko” . W wojskowym klimacie utrzymał zgromadzonych pokaz musztry w wykonaniu klasy mundurowej z XI LO. Końcowym elementem było wspólne biesiadowanie. Śpiewy patriotyczne i pyszna żołnierska grochówka połączyły młodych i starszych, uczniów i kombatantów, nauczycieli i rodziców. Spełniły się słowa Dyrektora Gimnazjum nr 44 Małgorzaty Hutyry: „Święto Patrona pokazuje, jak wspaniale można łączyć ze sobą pokolenia. Kombatanci i gimnazjaliści, Rodziny Patrona i nauczyciele - to jedna wielka rodzina. Wspaniała rodzina, którą udało nam się stworzyć. Połączyliśmy Myślenice z Krakowem”.
Gimnazjum nr 44 zostało odznaczone Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej za opiekę nad miejscami walki i męczeństwa i doskonale wywiązuje się z tej roli, zgodnie ze słowami Hymnu Gimnazjum 44: „Szczęśliwi, wolną Polskę mamy /Szacunek Bohaterom damy/ Młodości siłą przyrzekamy/Ojczyzny niepodległej bronić/Dziedzictwa naszego nie trwonić”.
Iwona Sadłowska- Kudła