Nowa Huta w muzycznym tyglu
Dodane przez Administrator dnia 16/05/2013 20:03:58
Rozbrzmiała 18. Nowohucka Wiosna Muzyczna. Za nami przepiękny koncert w niezwykle klimatycznym kościele św. Bartłomieja w Mogile, w wykonaniu utalentowanych dziewczyn ze smyczkami z Amber Quartet.
Uczta muzyczna, świetnie dobrany repertuar oparty na utworach Mozarta i Borodina, który nie raz przyprawiał o gęsia skórkę. Kolorytu nadawała mu przejmująca interpretacja aktorska poezji ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu aktorki teatru Ludowego Barbary Szałapak. Za nami również Perły Muzyki w wykonaniu Amadeus Trio, który pozwolił nam przenieść się w czasy tak wielkich twórców jak Bach, Strauss, Dworak, Bizet, lekko przy tym niosąc nas dźwiękami klarnetu i fagotu. Vivaldim rozbrzmiał także kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Szklanych Domach, gdzie Krakowskiej Młodej Filharmonii, cenionej i lubianej przez mieszkańców Nowej Huty towarzyszyły wyśmienite głosy chórów Salt Singers z Bochni i Vox Populi.
Za nami również część wydarzeń alternatywnej strony Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. W Artzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida Transformator Egzystencjalny zamieszał nam w głowach muzycznie i wizualnie. Z parterowego koncertu przez improwizacje multistajlowe z wideoskreczami animacji unieśliśmy się ponad oczywistość muzyki i doznaliśmy prawdziwej przyjemności obcowania z różnymi gatunkami muzycznymi. Sobota w C-2 Południe była Unplugged, anielski głos Julii Lachiewicz i gitara Grześka Hałuszczaka to niezwykły, klimatyczny duet z rockowym zadziorem, po takim koncercie każdy chciał śpiewać, i mógł, organizatorzy zadbali o taką możliwość i w drugiej części muzycznego wieczoru zaproponowali karaoke – każdy mógł stać się wykonawcą Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. Dzieciaki też miały swój muzyczny kawałek Wiosny – na własnoręcznie wykonanych eko-instrumentach koncertowały wraz z flecistką – przesympatyczną studentką Akademii Muzycznej w Krakowie Agnieszką Nowak.
To wszystko już za nami ale to jeszcze nie meta maratonu muzycznego. Kolejne ścieżki różowego nowohuckiego winyla jeszcze przed nami. Miłośnicy klasyki wybiorą się na Credo do kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach w niedzielę 19 maja. O godzinie 15.00 rozbrzmi chór Cantata z Niepołomic w utworach Ogińskiego, Gomółki, Gorczyckiego, Łuciuka i Scarlattiego. Ten familijny, wielopokoleniowy chór skupia ludzi w różnym wieku i różnych zawodów. Od chwili powstania zespół prowadzi jego dyrygent - Bogusław Grzybek, znany krakowski muzyk, pedagog i tytularny organista Bazyliki Mariackiej. W bogatym repertuarze Cantaty dominuje muzyka polska różnych epok: od renesansu do współczesności, o charakterze religijnym, ludowym i patriotycznym, a także dzieła największych światowych kompozytorów. Chórowi będzie towarzyszył Zespół Instrumentalny Ricercar.
Sympatykom muzyki alternatywnej Nowohucka Wiosna Muzyczna szykuje same przyjemności. 16 maja wieczór w kinie Sfinks przy niemym filie z muzyką na żywo. O godzinie 20.00 przeniesiemy się w „Zaginiony Świat” dinozaurów Harrego O. Hoyta. To pierwszy w kinematografii film o dinozaurach, jeden z pierwszych filmów science-fiction i pierwszy, którego projekcja odbyła się na pokładzie samolotu. Do filmu zagra intrygujące trio – Poleshift Project w składzie Malwina Kołodziejczyk (saksofon tenorowy), Kuba Wójcik (gitara) i Jakub Miarczyński (perkusja). Zespół prowokuje muzyką improwizowaną zahaczając o wiele nurtów muzycznych, słychać w ich grze pociąg do free jazzu, współczesnej muzyki klasycznej i ogólnie rozumianego trzeciego nurtu, muzyki elektronicznej, punka, folku i innych stylów więc zapowiada się bardzo interesująco.
Młoda nowohucka scena muzyczna też nie próżnuje. Przekonacie się już 18 maja na Nowa Huta Hiphop Day. O 14-tej w ARTzonie darmowe warsztaty b-boyowe i beatboxowe dla dzieci, prowadzone przez Decó (Dawid Dec) i Bua (Maciej Jewuła) a wieczorem, o 19.00 to już pełna klasa – koncert, którego Nowa Huta nie zapomni długo – Shoom, Proforma, Polar, Szpak, Dymitree, Szyman Selekta, poprowadzi Mc Robak, a w przerwach zatańczy Buggy Crew. Organizator – Stowarzyszenie Zajawka. Dla dzieciaków jeszcze warsztaty perkusyjne z Tomkiem Chołoniewskim w Klubie Kuźnia na Złotego Wieku 14, też w sobotę 18-go, o godz. 11.00. Razem z tym, grającym już na wielu scenach i z wieloma znanymi wykonawcami perkusistą, dzieciaki dowiedzą się, że perkusją jest w zasadzie wszystko co nas otacza. Warsztaty otwarte, wstęp 15 zł.
Ta ostatnia niedziela (Nowohuckiej Wiosny Muzycznej) to „Popołudnie z gramofonem”. Będzie okazja by przypomnieć sobie retro klimaty. Tego dnia zapraszamy do Klubu Kombinator (budynek Teatru Łaźnia Nowa, Szkolne 25), gdzie od godziny 15.00 przeniesiemy się w czasy 20-lecia międzywojennego. Będzie królował jazz, swing i piosenki sentymentalne, zaś w ramach Filii Nowa Huta - literackiego projektu Klubu Kombinator - przypomnimy wiersze z tego okresu. Nie dajcie się zwieść, że to impreza dla starszego pokolenia, przyjdźcie i przekonajcie się jak muzyka z tych lat brzmi w remiksach DJ-ów!
I na koniec, „last but not least”, trochę niezawodnego jazzu. Doppelganger – projekt Michała Wierby, pianisty, kompozytora, który konsekwentnie podążając swoją własną, artystyczną ścieżką stworzył kwartet jazzowy z fortepianem, jako instrumentem wiodącym i rozbudowaną sekcją instrumentów perkusyjnych – formację właściwie niespotykaną na polskiej scenie jazzowej w składzie: Michał Wierba (piano), Jakub Dworak (bass), Łukasz Kurzydło (perc) i Arek Skolik (drums). Koncert odbędzie się dzięki organizacji Nowohuckiego Stowarzyszenia Muzycznego Jazz&Beat&Rock i wsparciu nowohuckich Rad Dzielnic: XIV, XVII i XVIII.
Katarzyna Danecka-Zapała


Fot. Barbara Solecka