Nowohucka Wiosna Muzyczna
Dodane przez Administrator dnia 09/05/2013 19:45:00
Trwa 18. Nowohucka Wiosna Muzyczna. Jak co roku, także i tym razem, polecamy uwadze naszych Czytelników ciekawe wydarzenia muzyczne. Na co warto zwrócić uwagę? Przeczytajcie.


Treść rozszerzona
TRANSFORMATOR EGZYSTENCJALNY
Wyjątkowy koncert odbędzie się w piątek, 10 maja br. w podziemiu ARTzony (os. Górali 4), w przytulnej sali bez krzeseł i miejsc stojących. Do dyspozycji słuchaczy i Zespołu będzie podłoga na której będzie można swobodnie usiąść po turecku na płasko lub jak cesarz – wpółleżąc... Muzyka rozleje się w przestrzeni sięgając swoim najciekawszym brzmieniem nie wyżej niż na metr w górę. Kwadrofoniczne efekty brzmieniowe Transformatora Egzystencjalnego sprawią, że wykonawcy i słuchacze znajdą się dosłownie w centrum muzycznego aktu twórczego bogatego w niespotykane na co dzień wrażenia subsoniczne. Muzyce towarzyszyć będzie projekcja filmów animowanych które przez odpowiednie zabiegi podobne do scratchów znanych z klubowych płyt winylowych nabiorą nowej wyrazistości i treści.
Transformator Egzystencjalny to grupa, która dąży w swoich improwizacjach do łączenia gatunków muzycznych i integracji szeroko pojętego środowiska muzycznego poprzez łączenie wielu, często odległych stylistycznie brzmień. Stylistyka muzyczna Zespołu została przez animatora zespołu Marcina Kapronia narzucona w absolutnie minimalnym stopniu. Powstają aranżacje zbliżone do new folk, elektrycznego rocka progresywnego, industrial, brzmienia syntetyczne i całkowicie akustyczne... Ważnym czynnikiem kształtującym charakter utworów Zespołu są wokale współgrające na zasadzie kontrastów pomiędzy miękkim, naturalnym śpiewem Marzeny Boroń a poddanymi bezwzględnym efektom cyfrowym melorecytacjami i wokalizami Ani Pankiewicz.
Rozpoczęcie o godz. 19.00. Wstęp wolny.

„PERŁY MUZYKI”, CZYLI KONCERT AMADEUS TRIO.
Natomiast w sobotę, 11 maja o godz. 17.00 w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) będzie można posłuchać utworów Mozarta, Bacha, Brahmsa, Straussa, Dvoraka i Bizeta w wykonaniu „Amadeus Trio” w składzie: Łukasz Iskrzycki - klarnet , Tomasz Gmyrek - klarnet i Tomasz Małkowski – fagot. Ten kameralny zespół, powstały w Bielsku-Białej, działa z powodzeniem Od 1988 roku i stara się poprzez warstwę instrumentalną odtworzyć klimat i styl muzyki czasów klasycznych. Stąd nawiązanie do tej epoki nawet w nazwie zespołu - "Amadeus Trio" jak również stosowanie wiernych w szczegółach kostiumów, peruk ozdobnych pulpitów oraz preferowanie jako miejsce koncertów obiektów muzealnych lub zabytkowych świetnie korespondujących z nastrojem emanującym z muzyki mistrzów tamtych czasów. Stanowi ona bowiem podstawę repertuaru zespołu, który ze szczególnym upodobaniem zajmuje się odtwarzaniem utworów symfonicznych i kameralnych czołowego przedstawiciela klasycyzmu europejskiego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na koncert wstęp jest wolny.

C-2 POŁUDNIE UNPLUGGED
Tego samego dnia, również w sobotę 11 maja, ale o godz. 20.00 warto zajrzeć do kawiarni C-2 Południe (os. Górali 5), gdzie zagrany zostanie rockowy koncert unplugged. Będzie też karaoke i afterparty, jednym słowem - będzie się działo. Muzyka rockowa dobrze się ma. Sprawdźcie to! Wstęp wolny.

ANTONIO VIVALDI – GLORIA.
A w najbliższą niedzielę, 12 maja, o godz. 16.00 w kościele MB. Częstochowskiej na os. Szklane Domy rozpocznie się duży koncert w wykonaniu Orkiestry Krakowskiej Młodej Filharmonii, Chóru Salt Singers z Bochni oraz Chóru Vox Populi w składzie: Jolanta Kamionka – sopran, Joanna Święszek – mezzosopran, Karolina Marks, Roksana Rosołek – skrzypce, Agata Jonczak i Gabriela Szczepaniak – wiolonczela. W repertuarze Koncert a-moll na dwoje skrzypiec i Koncert g-moll na dwie wiolonczele. Przygotowanie chóru Rafał Marchewczyk i Maciej Kozłowski dyrygent - Tomasz Chmiel, słowo - Anna Kozłowska.
Bocheński Chór Kameralny „Salt Singers” powstał w 2004 roku i tworzą go pasjonaci muzyki, zarówno amatorzy, jak i absolwenci szkół muzycznych. W swoim dorobku artystycznym ma występy z Eksperymentalną Sceną Operową w Krakowie, udział w Koncertach Papieskich organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Bochni oraz w projekcie muzycznym Zbigniewa Wodeckiego „Amabilis”, gdzie wystąpił m.in. z H. Banaszak, E. Urygą, B. Rybotycką, J. Wójcickim, J. Radkiem i Krakowską Młodą Filharmonią. Dyrygentem chóru jest Maciej Kozłowski – absolwent Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Krakowie.
Orkiestra Symfoniczna Krakowska Młoda Filharmonia powstała przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza. Jej członkowie realizują eksperymentalny program pracy w orkiestrze, którego celem jest przygotowanie ich do pracy w orkiestrach profesjonalnych bezpośrednio po ukończeniu szkoły średniej. Od 2000 roku orkiestra pracuje pod dyrekcją Tomasza Chmiela – dyrygenta, kompozytora, aranżera, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny i obejmuje utwory różnych epok, od baroku do muzyki współczesnej. Orkiestra Symfoniczna Krakowska Młoda Filharmonia koncertowała dotąd z wieloma znakomitymi solistami m.in. Andrzejem Kulką, Elżbietą Towarnicką, Grażyną Brodzińską, Wiesławem Ochmanem, Beatą Rybotycką, Jackiem Wójcickim, Zbigniewem Wodeckim, Lidią Jazgar. Orkiestra brała udział w premierze słynnego oratorium „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza, do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego i wielokrotnie prezentowała go w wielu miastach Polski. Zespół często występuje w Filharmonii Krakowskiej, jak również w Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Filharmonii Rzeszowskiej. Współpracuje też z zagranicznymi orkiestrami młodzieżowymi m.in. w Niemczech i Szwajcarii.
Na ten koncert wstęp również jest wolny.
(f)