Nowohuckie obchody 25. rocznicy strajku kwietniowo-majowego – WIOSNA SOLIDARNOŚCI
Dodane przez Administrator dnia 01/05/2013 12:31:01
Obchody 25. rocznicy strajku kwietniowo-majowego z 1988 roku, rozpoczęły się w czwartek 25 kwietnia w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie otwarto specjalną wystawę poświęconą kwietniowo-majowym strajkom w ówczesnej Hucie im Lenina zatytułowaną „Początek końca komunizmu w Polsce – strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988 roku”. Na wystawie pokazano m. in. niepublikowane dotąd zdjęcia oraz inne eksponaty strajkującej załogi huty. Autorami zdjęć byli sami uczestnicy tamtych wydarzeń: Andrzej Stawiarski i Tadeusz Pikulicki. Pokazany został również film mówiący o tamtych dniach autorstwa Jerzego Ridana.
Główne obchody odbyły się następnego dnia – w piątek 26 kwietnia. Najpierw przedstawiciele „Solidarności” oraz władz Miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem „Solidarności” przy placu Centralnym, a później, o godz. 12.00, w kościele M. B. Częstochowskiej na Szklanych Domach rozpoczęła się uroczysta koncelebrowana przez wielu kapłanów Msza św., której przewodniczył opat mogilski, o. dr Piotr Chojnacki OCist. Po nabożeństwie większość zebranych udała się w pochodzie pod Bramę Główną kombinatu. Niesiono transparenty i sztandary Solidarności. Po przybyciu na miejsce, na bramie wejściowej Huty odsłonięto tablicę upamiętniającą drogę do wolności nowohuckiej „Solidarności”. Kolejnym punktem uroczystości była konferencja „Wiosna Solidarności 88”, która odbyła się w sali teatralnej ArcelorMittal Poland. Pokazano m. in. fragment powstającego filmu dokumentalnego o hutniczej „Solidarności”, a wielu zasłużonych działaczy związkowych oraz osób związanych z ruchem „Solidarności” otrzymało medale i odznaczenia.
Obchody zakończono wspólnym wieczornym śpiewaniem pieśni patriotycznych i solidarnościowych w al. Róż (Loch Camelot nie zawodzi w takich sytuacjach nigdy) oraz koncertem w wykonaniu zespołu Wu-Hae.
Tekst i foto: Andrzej Kalinowski