Bibliografia Regionalna Nowej Huty
Dodane przez Administrator dnia 11/04/2013 17:24:00
Nie wszyscy wiedzą, że w filii nr 8 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, w os. Bohaterów Września powstaje bibliografia regionalna Nowej Huty. Zawiera notki o wszystkich artykułach, jakie ukazują się w prasie na temat Nowej Huty.
To element Centrum Wiedzy o Regionie, które powstało w 2009 roku, ale już wcześniej od roku 2003 powstawał spis publikacji dotyczących dzielnicy. - Elektroniczny wykaz bibliograficzny artykułów z prasy na temat naszej szeroko pojętej Nowej Huty jest dostępny online. Obejmuje artykuły z prasy codziennej, lokalnych wydawnictw rad dzielnicy, ale także z innych czasopism – mówi Małgorzata Kurpiewska z filii nr 8.
Dziś spis zawiera notki bibliograficzne ponad 15 tys. artykułów. - Skupiamy się przede wszystkim na kulturze w Nowej Hucie, ale nie tylko: na historii sportu, instytucji tutaj działających, przyrodzie, historii, gospodarce. Klasyfikacja tematyczna obejmuje 16 działów. Według tych działów segregujemy również dokumenty życia społecznego. Zbieramy także bilety, foldery, ulotki, zdjęcia, plakaty z imprez odbywających się w Nowej Hucie – dodaje M. Kurpiewska.
Baza publikacji obejmuje również zbiór książek, dotyczących Nowej Huty. Biblioteka w os. Września stara się te wydawnictwa zakupywać i sprowadzać na bieżąco. Niestety, ostatnio takich pozycji nie ma zbyt wiele. Niektóre wydawnictwa, tak jak komplet biuletynu krakowskiej huty „Wiadomości HTS” trafiły do Centrum Wiedzy o Regionie w darze od czytelnika, podobnie jak zdjęcia.
Warto więc wejść na stronę Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, gdzie poprzez katalog można wyszukiwać opisy bibliograficzne dotyczące różnych zagadnień. Część artykułów jest kserowanych i można z nich skorzystać na miejscu. Z tej bazy wiedzy o naszej dzielnicy korzystają osoby piszące np. pracę na temat Nowej Huty, architektury, sportu. Zwykle kilka osób w miesiącu.
Sama biblioteka w os. Bohaterów Września w tym roku obchodzić będzie 30-lecie działalności. Jest jedyną wśród filii Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, prowadzącej taką bibliografię, ale inne filie ją wspomagają, zbierając dla niej, dokumenty życia społecznego w Nowej Hucie. Dodajmy, że notki bibliograficzne tworzone są według wzorów zalecanych przez Bibliotekę Narodową. Tworząc bibliografię Nowej Huty filia Nowohuckiej Biblioteki Publicznej współpracuje z Biblioteką Wojewódzką, z istniejącą tam Małopolską Biblioteką Regionalną, przekazując opisy artykułów dotyczących życia kulturalnego Nowej Hucie, które są zamieszczane w tamtejszej bazie.
(l)