Dzieje Nowej Huty i Solidarności w latach 1980-1989, czyli… MŁODZIEŻ I SOLIDARNOŚĆ
Dodane przez Administrator dnia 27/12/2012 17:43:16
Taką nazwę miała konferencja, jaka odbyła się w dniu 14 grudnia w sali teatralnej krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland. Jej organizatorami byli: Komitet Organizacyjny Obchodów 30 rocznicy TKRH, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Muzeum PRL-u, Region Małopolska NSZZ „Solidarność” oraz Komisja Robotnicza Hutników NSZZ „Solidarność”.
Głównymi uczestnikami konferencji, wypełniającymi szczelnie całą salę teatralną była młodzież gimnazjalna reprezentująca całą Małopolskę. W tym dniu podane zostały bowiem wyniki konkursu ogłoszonego przez Aleksandra Palczewskiego – małopolskiego kuratora oświaty. Konkurs nosił tą samą nazwę jak konferencja. Wcześniej jednak dr Jarosław Szarek z krakowskiego oddziału IPN przybliżył młodzieży fakty i klimat lat osiemdziesiątych. – To tutaj, dokładnie w tym miejscu, powstała największa komisja „Solidarności” w Polsce. Kiedy w latach 1985-86 opór społeczeństwa słabł, ludzie Nowej Huty w dalszym ciągu głośno na ulicach wyrażali swój protest przeciwko obcemu, narzuconemu systemowi. Świat podziwiał „Solidarność”; podziwiał, bo tu chodziło o ład moralny w imię wartości, godności i prawdy – mówił do uczestników dr Szarek. Głos zabrali również uczestnicy wydarzeń lat 80-tych: Józefa Parzelska, Mieczysław Gil, Stanisław Handzlik. – To nie my byliśmy bohaterami, jak o nas czasami próbuje się mówić, to pracownicy Huty, to mieszkańcy Nowej Huty, są prawdziwymi bohaterami tamtych dni – mówił do młodzieży senator Mieczysław Gil.
Uczestnicy konferencji wysłuchali również występu artystycznego uczniów Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu. Nie mogło zabraknąć w nim takich pieśni jak: „Mury”, czy „Żeby Polska była Polską”. O etosie „Solidarności w dniu dzisiejszym mówili Wojciech Grzeszek – przewodniczący Regionalnej „Solidarności” oraz Tadeusz Stasielak – wiceprzewodniczący KRH NSZZ „Solidarność”.
Następnie zwycięzcom konkursu wręczone zostały nagrody. Katarzyna Ignatowicz z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 w Krakowie wraz z Joanną Babiuch z Gimnazjum w Osieku zdobyły ex aequo pierwsze miejsce w kategorii prac pisemnych. W kategorii prac multimedialnych piewsze miejsce zdobyła Magdalena Olejnik z Katolickiego Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Krakowie. W sumie nagrodzonych został 16 najlepszych prac.
Młodzi uczestnicy konferencji mieli również okazję obejrzenia wystawy fotograficznej o Nowej Hucie lat osiemdziesiątych oraz pokazu druku „bibuły” jaką prezentował drukarz podziemnego pisma „Hutnik” – Leszek Jaranowski.
Cieszy niezmiernie fakt, że młodzież tak bardzo jest zainteresowana najnowszą historią Polski. I jak powiedział w swoim wystąpieniu Stanisław Handzlik: O wydarzeniach tych najlepiej opowiedzą Wam Wasi rodzice, którzy czasami ze zwykłej skromności nie mówią o swoim bohaterstwie.
(rw)