[2024.06.07] Ta wizyta zmieniła Polskę (2)
Dodane przez Administrator dnia 05/06/2024 13:45:32
W ubiegłym tygodniu przypomniałem 45. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, która rozpoczęła się 2 czerwca 1979 roku. Dzisiaj wypada przypomnieć pierwszą papieską wizytę Jana Pawła II w Nowej Hucie. Nasz papież – jak go wszyscy nazywaliśmy – przybył do Mogiły 9 czerwca 1979 roku. W mogilskim Sanktuarium Krzyża Świętego powiedział ważne słowa o Krzyżu. Wygłosił równocześnie – w cieniu kominów pobliskiego kombinatu - chyba najpiękniejszą homilię o godności ludzkiej pracy.
„Nie można oddzielić krzyża od ludzkiej pracy. Nie można oddzielić Chrystusa od ludzkiej pracy. To właśnie potwierdziło się tutaj w Nowej Hucie. I to był ten nowy początek ewangelizacji na początku nowego tysiąclecia chrześcijaństwa w Polsce. Ten nowy początek przeżywaliśmy razem” - mówił do zgromadzonego tłumu wiernych Jan Paweł II. I dodał: „I dlatego też, obecny tu dzisiaj wśród Was, składam dzięki Bożej Opatrzności, że mogłem wraz z Wami, wraz z całym nowym ustrojem, budować Nową Hutę na fundamencie Chrystusowego Krzyża”.
Ubiegłotygodniowy felieton zakończyłem słowami: „Zasługi Jana Pawła II i Kościoła katolickiego w odzyskaniu przez Polskę wolności i niepodległości są oczywiste”. Dzisiaj warto dodać, iż widać to także na przykładzie Nowej Huty, która w zamyśle władz komunistycznych miała przecież być miastem bez krzyża i bez kościołów.

Jan L. Franczyk