[2024.04.26] Karasie, karaski…
Dodane przez Administrator dnia 26/04/2024 09:35:12
Mo¿na z du¿ym prawdopodobieñstwem za³o¿yæ, ¿e pierwszymi rybami jakie z³owili¶my zaczynaj±c swoj± przygodê z wêdk±, by³a niewielka p³otka, niewielki okonek albo w³a¶nie ma³y karasek – ryba, której dzisiaj chcia³bym po¶wiêciæ parê zdañ.
Kara¶ pospolity (Carassius carassius), to wyj±tkowo odporna ryba, która potrafi przetrwaæ nawet w najgorszych warunkach. Niestraszny mu brak tlenu i wysokie zakwaszenie wody. Wytrzymuje ubytki tlenu pod lodem do analitycznego zera i podwy¿szon± temperaturê do 38,5°C. Potrafi przystosowaæ siê do zanieczyszczeñ. Prze¿yje, je¶li nawet przez d³u¿szy czas nie bêdzie mia³ pokarmu. Ta niebywa³a odporno¶æ powoduje, ¿e karasie mo¿na spotkaæ prawie wszêdzie. w du¿ych rzekach i jeziorach, ale tak¿e w maleñkich sadzawkach, ³atwo wysychaj±cych, le¶nych jeziorkach, czy w bagnistych rozlewiskach.
Kara¶ pospolity jest ryb± z rodziny karpiowatych i historycznie zwi±zany jest z centraln± Europ±. St±d zosta³ rozprzestrzeniony drog± introdukcji niemal po ca³ym ¶wiecie.
Kara¶ pospolity posiada p³etwy charakterystyczne dla ryb karpiowatych. Osi±ga d³ugo¶æ 0,5 m (najczê¶ciej 15-20 cm) i masê 5 kg (najczê¶ciej 100-200 g). Cia³o karasia pospolitego ma kolor z³ocistomiedziany, przy brzuchu ja¶niejszy. Rekord Polski karasia pospolitego to ryba o d³ugo¶ci 48,5 cm i wadze 4,16 kg. Zosta³a z³owiona w 2017 roku przez Stanis³awa Jagusza na Jeziorze ¦widnik. Przynêt± by³a „kanapka” z ziarna kukurydzy i czerwonego robaka.
Kara¶ pospolity tworzy liczne hybrydy, miêdzy innymi z karpiem, p³oci±, wzdrêg±, linem i leszczem. Hybrydy z karpiem w chowie stawowym s± odporniejsze na choroby ni¿ karp, rosn± jednak nieco wolniej i s± bardziej o¶ciste.
Kara¶ pospolity nie ma du¿ego znaczenia gospodarczego. W Polsce w sposób przemys³owy od³awia siê go kilkana¶cie ton. Stanowi jednak atrakcyjn± rybê zw³aszcza w zbiornikach, w których nie mog± ju¿ ¿yæ inne ryby. Posiada smaczne miêso i jest poszukiwany na rynku.
Najlepszy okres brañ karasia to czas od wiosny do jesieni. W okresie wiosennym na karasiowe zasiadki warto wybieraæ dni z du¿± ilo¶ci± s³oñca i niezbyt wietrzne. Zaczynaj± ¿erowaæ po kilku pierwszych cieplejszych nocach. Warto wiedzieæ, ¿e ten gatunek jest niezwykle wra¿liwy na zbyt gwa³towne spadki ci¶nienia, co oczywi¶cie oznacza kiepskie brania. Latem kara¶ ¿eruje praktycznie przez ca³± dobê.

Jakub Kleñ