[2023.12.08] Za wolność zapłacili życiem
Dodane przez Administrator dnia 09/12/2023 10:02:44
42 lat temu, 13 grudnia 1981 r., Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadziła stan wojenny na obszarze całego państwa. Utworzona została samozwańcza Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, jako organ administrujący krajem poprzez wojsko, milicję i inne służby. Rozpoczęły się aresztowania i szykany przeciwników komunistycznej władzy. Nocą z 12 na 13 grudnia służby przejęły kontrolę nad centralami telefonicznymi, rozgłośniami telewizyjnymi i radiowymi. Wyłączono telefony i ocenzurowano korespondencję. Wprowadzono godzinę milicyjną. Zmilitaryzowano szereg instytucji. Zawieszono prawo do strajku. Na ulice wyjechały czołgi i wozy opancerzone. Równocześnie trwała akcja "Jodła", która miała na celu pozbawienie wolności grupy ok. 10 tys. wyselekcjonowanych osób, głównie związanych z opozycją, ale też przedstawicieli byłych ekip rządzących. Internowano przywódców NSZZ "Solidarność", a sam związek został zdelegalizowany.
Bilans ofiar stanu wojennego jest trudny do oszacowania, ale przyjmuje się, że wynosi on ok. 100 zabitych i kilkuset rannych. Równocześnie tysiące Polaków straciło pracę, zostało zmuszonych do emigracji lub spotkało się z innego rodzaju represjami.
W 2002 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Ta pamięć o ofiarach jest potrzebna. Zwłaszcza dzisiaj.

Jan L. Franczyk