[2023.06.23] WYKORZYSTAĆ BOGACTWO POLSKI
Dodane przez Administrator dnia 24/06/2023 08:52:53
Wziąłem ostatnio udział w Zgromadzeniu Ogólnopolskim Rad Seniorów w Warszawie, które odbyło się sali Kolumnowej Sejmu RP gromadząc blisko 200 osób z całego kraju. Ja pojechałem tam jako przewodniczący Rady Krakowskich Seniorów razem z mocną reprezentacją naszego środowiska senioralnego. Przyznam szczerze, że niedawno działam bezpośrednio w tym środowisku, ale już mogę wyciągać pewne wnioski.
Zawsze uważałem, że potencjał często drzemiący w środowisku seniorskim powinien być wykorzystywane w większym stopniu. Już w starożytnej Grecji istniał Areopag, czyli Rada Starszych składająca się z byłych archontów, czyli urzędników Polis. Do kompetencji Areopagu należało prowadzenie polityki państwa i najwyższa władza sądownicza i polityczną w starożytnej Grecji. To Areopag decydował o obsadzaniu najważniejszych stanowisk archontów. To wtedy Grecja osiągnęła najwyższa formę demokracji i państwo było zarządzane prawie doskonale. Zdaję sobie sprawę, że pewnych rozwiązań nie da się powtórzyć, bo świat się rozwija, ale marzenie o życiu w państwie sprawiedliwym i demokratycznym będzie udziałem każdego pokolenia. Na pewno nie da się powtórzyć zapisywania na skorupkach nazwisk polityków, którzy mieli ciągotki autorytarne i byli usuwani z kraju. A szkoda, bo przydałoby się przynajmniej w cień polityczny usunąć paru autokratów.
Na pewno jednak nikt nie zakwestionuje doświadczenia i wiedzy ludzi którzy przeżyli swoje aktywne lata, a zachowali jeszcze formę intelektualną i fizyczną. Seniorzy, których w Polsce jest coraz więcej powinni odgrywać większą rolę jako doradcy i eksperci. Taką rolę przypisuje się obecnie Radom Seniorów powoływanym w gminach. Znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym zobowiązuje już Rady Gmin do powoływania takich organów samorządu.
W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Rad Seniorów, na którym przyjęto Petycję do Sejmu RP i Rezolucje do Premiera Rady Ministrów. W Petycji do Sejmu zwrócono uwagę na zwiększenie roli Rad Seniorów wobec organów państwa w celu przedstawienia im najważniejszych spraw dotyczących osób w wieku senioralnym. Powinno to być przekazywane opinii publicznej i powodować skutki finansowe w budżecie państwa. Natomiast w skali lokalnej organy samorządu nie tylko byłyby zobowiązane do powoływania Rad Seniorów, ale powinny zabezpieczać realizację polityki senioralnej w swoich budżetach samorządowych, odpowiednio zabezpieczonych subwencjami państwa. Aby to wszystko miało odpowiednią koordynację i zabezpieczenie realizacji Zgromadzenie Ogólne Rad Seniorów zwróciło się do Premiera RP o utworzenie urzędu ds. Polityki Senioralnej w randze ministra członka Rady Ministrów, którego urząd inspirowałby i kontrolował realizację polityki senioralnej. A spraw dla seniorów do załatwienia jest bardzo dużo. Niestety obawiam się, że obecna ekipa rządząca naszym państwem nie za bardzo będzie chciała realizować taką politykę, bo na wspomnianym spotkaniu pod patronatem marszałek Sejmu Kidawy Błońskiej i z jej udziałem byli głównie politycy opozycji deklarując współpracę, a nie z obozu rządzącego. Ciekawe, czy dojdzie do wykorzystania bogactwa Polski jakim jest potencjał Seniorów?
SŁAWOMIR PIETRZYK