[2023.04.07] WIELKANOCNE ŻYCZENIA
Dodane przez Administrator dnia 15/04/2023 10:56:47
Przyznam się, że mam dość pisania o polityce i polemizowania z oponentami, co czynią bez skrupułów pseudo politycy nawet nie znający umiaru świątecznego. Ja się od nich różnię. Tym razem zatem napiszę o Wielkiej Nocy, przypominając o ważnych sprawach związanych z tym najstarszym chrześcijańskim świętem, może znanych albo i mniej.
Każdego roku Wielkanoc wypada w innym terminie. Raz jest to połowa marca, kiedy indziej koniec kwietnia. Od czego zależy data Wielkanocy? Otóż w IV w. n.e. podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. Należy przy tym pamiętać, że daty kościelnej pełni zostały wyznaczone w czasie soboru nicejskiego i nieco się różnią od tych astronomicznych. Oznacza to, że święto Zmartwychwstania Pańskiego może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Tak więc to, kiedy są święta wielkanocne wciąż zależy od obliczeń astronomów, którzy żyli w odległych czasach.
Z obchodami świąt Zmartwychwstania Pańskiego związanych jest wiele zwyczajów ludowych, często mających swoje korzenie jeszcze w czasach słowiańskich. W zależności od regionu Polski sposób świętowania oraz przyrządzane dania są nieco odmienne. Niemniej jednak prawie zawsze przygotowujemy uroczyste śniadanie wielkanocne, z radością dekorujemy stosy barwnych pisanek i oczywiście skrapiamy swoich bliskich wodą w lany poniedziałek.
Rocznica Zmartwychwstania Pańskiego to czas, kiedy na stół trafiają różne potrawy wielkanocne takie jak święconka, czyli odmiana białego barszczu wzbogacona dodatkiem wędzonych wędlin. Niezbędne są do niej gotowane na twardo jajka i oczywiście utarty korzeń chrzanu, nadający zupie wyjątkowego smaku i aromatu. Tradycyjnie do tej pysznej potrawy dodaje się odrobinę poświęconych wcześniej wędlin i jajek wyjętych z wielkanocnego koszyczka.
W niektórych regionach zamiast barszczu spożywa się żurek z białą kiełbasą charakteryzujący się bardzo wyrazistym i lekko kwaskowatym smakiem. Oba rodzaje zup mają niemal te same składniki – białą kiełbasę, gotowane na twardo jajka oraz kawałki wędzonego boczku lub szynki. To właśnie wędzonki nadają świątecznej zupie wspaniałego smaku i unikalnego zapachu. W zależności od regionu w święconce może być więcej gotowanych jaj, wędzonej kiełbasy, boczku, warzyw, majeranku, pieprzu, zakwasu lub wielu innych przypraw.
Kiedy są święta wielkanocne, spotykamy się z najbliższą rodziną. Spędzając wspólnie czas, chętnie dzielimy się różnymi opowieściami, przypominamy sobie dzieciństwo oraz lata spędzone razem. I oby tak było. Nie dajmy się sprowokować oszołomom, którzy będą nawiązywać do współczesnej polityki. Spójrzmy na nich z dystansem i wyrozumiałością ludzi mądrych. Nie polemizujmy, a dajmy im do zrozumienia, że w życiu jest coś ważniejszego niż sympatie polityczne. Delektujmy się potrawami wielkanocnymi i atmosferą Świąt Wielkiej Nocy w duchu porozumienia i wzajemnego poszanowania. Życzę Szanownym Czytelnikom zdrowych i spokojnych świąt bez kłótni i swarów…
SŁAWOMIR PIETRZYK