[2023.03.03] Pamięć "Wyklętych"
Dodane przez Administrator dnia 04/03/2023 10:22:56
Dzień 1 marca, to dla wielu Polaków dzień szczególny – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej nam siłą władzy komunistycznej.
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta zabiegał również ówczesny prezes IPN Janusz Kurtyka.
Ktoś zapyta, a dlaczego 1 marca? Bo to data symboliczna. Otóż właśnie tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
W walkach podziemia z narzuconą nam przez sowietów władzą zginęło ok. 9 tys. konspiratorów, a kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarło w więzieniach.
Jan L. Franczyk