[2023.01.27] Z wędką na... jesiotra
Dodane przez Administrator dnia 28/01/2023 12:13:54
Jesiotr zaliczany jest do jednej z najstarszych grup kręgowców, który był już rozpoznany w okresie kredy. Ryby jesiotrokształtne pojawiły się na Ziemi około 300 milionów lat temu i od tego czasu praktycznie się nie zmieniły. Warto pamiętać, że ryby te przetrwały wymieranie dinozaurów. Kiedyś licznie występowały na obszarze Morza Bałtyckiego, a jedne z największych tarlisk jesiotrów znajdowały się w Wiśle.
Wszystko zmieniło się w połowie XX wieku. Jesiotry zaczęły zanikać, co wiązało się nie tylko ze zbyt dużymi ich połowami (na początku XX wieku z rejonie Zatoki Gdańskiej odławiano rocznie około 100 ton jesiotra), ale przede wszystkim miało to związek ze wzrostem zanieczyszczeń rzek i budową zapór wodnych. Ostatniego dzikiego jesiotra odłowiono w Polsce w latach 60. XX wieku, zaś w roku 1970 gatunek uznano oficjalnie za całkowicie wymarły.
Ale mówiąc o jesiotrach, które wyginęły, mam na myśli jesiotra ostronosego, „bałtyckiego”. To właśnie ten jesiotr płynął kiedyś gromadnie zarówno Wisłą, docierając aż na Śląsk, jak i Odrą, docierając w okolice Raciborza. Jesiotr ostronosy był największą wędrowną rybą w tej części Europy, która potrafiła osiągać nawet ponad 5 metrów długości i ważyć ponad pół tony!
Jesiotry ostronose wyginęły, a wędkarze od jakiegoś czasu słyszą, że tu i ówdzie można złowić jesiotra. Dwa lata temu niewielkiego jesiotra złowił na przykład mój brat na łowisku licencyjnym „Brzegi” Małopolskiego Związku Wędkarskiego. Czy chodzi o słynne jesiotry bałtyckie? Otóż nie. W zbiornikach i łowiskach komercyjnych spotykamy jesiotry innych gatunków. Najczęściej są to jesiotry syberyjskie, sterlety lub ich hybrydy. Natomiast jesiotr ostronosy jest w Polsce pod ochroną. Co prawda bywa też hodowany, ale do wód otwartych wpuszczany jest wyłącznie pod nadzorem ichtiologów.
A na co jesiotry biorą? Te hodowane w stawach i zbiornikach licencyjnych. Genralnie jesiotry są rybami wszystkożernymi, jednak to nie oznacza, że łatwo jest dobrać przynętę. Wynika to ze złożoności ich biologii. Generalnie są rybami dwuśrodowiskowymi, a w Polsce żyją praktycznie wyłącznie w zbiornikach hodowlanych. Ma to spore znaczenie, ponieważ w grę wchodzą też lokalne „przyzwyczajenia”. W niektórych miejscach wędkarze łowią jesiotra na żywca, gdzie indziej z powodzeniem łowią go na przynęty roślinne. A można też przeczytać o wędkarzach, którzy złowili jesiotra na ciasto albo grudkę żółtego sera.
No, dobrze. A jak wytrzymały powinien być zestaw? Kwestią kluczową wydaje się być odpowiednio mocna żyłka. Bo chociaż jesiotry hodowlane, to głównie jesiotry syberyjskie, których waga rzadko przekracza 15 kilogramów, ale to przecież nadal niemało. Niemniej jednak i dzisiaj można spotkać się z dużymi okazami hodowlanymi. W 2021 roku złowiono jeden z największych współczesnych jesiotrów w Polsce (w miejscowości Ligota nieopodal Bielsko-Białej) – złowiona ryba ważyła 56 kilogramów.
Jakub Kleń