[2022.10.01] Na pożegnanie Mietka
Dodane przez Administrator dnia 08/10/2022 16:43:51
Czy o kimkolwiek z Nowej Huty możemy powiedzieć, że w całej Polsce był tak znany jak Mieczysław Gil? Miał 19 lat kiedy w 1963 roku zaczął pracę w stalowni konwertorowej Huty im Lenina, gdzie od 1978 roku redagował gazetkę zakładową „Głos Nowej Huty”, której daleką kontynuacją jest dzisiejszy „Głos”. W sierpniu 1980 roku wybrano go rzecznikiem strajku hutników, a wkrótce potem, w marcu 1981 roku przewodniczącym Komisji Robotniczej Hutników (sławnej KRH), która była najsilniejszą organizacją „Solidarności” w mieście i województwie. Nic też dziwnego, że szef tej organizacji został przewodniczącym „S” całego regionu i w tej roli pojechał na I Zjazd Delegatów „Solidarności” w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego brał udział w strajku okupacyjnym i ukrywał się po jego pacyfikacji. Aresztowany, w lutym 1982 roku skazany na 4 lata, spędził w więzieniach półtora roku do amnestii w listopadzie 1983 roku. Wtedy zajął się organizacją Duszpasterstwa Ludzi Pracy, a rok później Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach.
Minęły trudne lata i znów stanął na czele jawnej, ale jeszcze nielegalnej KRH. Wiosną 1988 roku współkierował strajkiem w hucie, a po pacyfikacji pobity i aresztowany, został zwolniony po interwencji krakowskiej Kurii. W gorących miesiącach 1988 roku brał udział we wszystkich ważniejszych akcjach odbudowującej się „Solidarności”, był członkiem jej krajowych władz, a także Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym Wałęsie. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, a w czerwcu 1989 roku zgłoszony przez Komitet Obywatelski „S”, został posłem tzw. sejmu kontraktowego. Po rozłamie w Obywatelskim Klubie Parlamentarnym, który opuściła część posłów związana z Tadeuszem Mazowieckim, objął funkcję przewodniczącego OKP. W marcu 1990 roku należał do współzałożycieli dziennika „Czas Krakowski”, a w 1991 roku został wybrany posłem na Sejm RP z listy Krakowskiej Koalicji Solidarni z Prezydentem.
Po rozwiązaniu Sejmu przez Wałęsę czerwcu 1993 roku założył dziennik „Nowa Gazeta”, którego był redaktorem naczelnym, ale dziennik upadł po wyborach wygranych przez komunistów. Nadal bardzo aktywny politycznie, w 1988 roku z listy Akcji Wyborczej Solidarność został radnym sejmiku województwa małopolskiego. Bez powodzenia kandydował do Sejmu w 2001 i do Senatu w 2005 roku. Dopiero w kadencji 2011-2015 zdobył mandat senatora z listy Prawa i Sprawiedliwości. Po zakończeniu pracy w Parlamencie m.in. organizował spotkania byłych posłów Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Od Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski. Za zasługi dla niepodległości Polski został odznaczony w 2017 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.
Znałem Go ponad czterdzieści lat. Kiedy w tamtych czasach w Krakowie mówiło się Mietek, każdy wiedział o kogo chodzi. Nie poszedł jak niektórzy jego dawni koledzy za polityczną koniunkturą czy interesami. Był ważną postacią mojego pokolenia, był ważną postacią w historii Polski. Będzie nam Ciebie brakowało, Mietku.
Ryszard Terlecki