[2022.07.15] Lubelski Lipiec
Dodane przez Administrator dnia 15/07/2022 21:00:03
Warto przypominać o tamtych lipcowych wydarzeniach. Bo wpłynęły one na historię naszego kraju. Przypomnijmy zatem. 42 lata temu, 8 lipca 1980 roku wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku (dzisiaj WSK „PZL-Świdnik”). Strajk był wynikiem głębokiego kryzysu zaufania do komunistycznej władzy, a jego bezpośrednią przyczyną stały się podwyżki cen żywności. Strajkujący robotnicy żądali podwyżki płac, poprawy warunków pracy oraz likwidacji przywilejów dla rządzących.
W kolejnych dniach strajk rozpoczęli pracownicy Fabryki Maszyn Rolniczych Agromet, Lubelskich Zakładów Naprawy Samochodów Ciężarowych, Lubelskich Zakładów Przemysłu Skórzanego, Zakładów Azotowych w Puławach, KWK w Bogdance, Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku, Polskich Kolei Państwowych w Lublinie. Do 25 lipca fala protestów objęła ponad 150 zakładów pracy i przeszła do historii pod nazwą „Lubelskiego Lipca”. To wówczas uczestnicy lubelskich strajków wywalczyli zamieszczenie publicznych przeprosin ze strony „Sztandaru Ludu” (organu Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Lublinie) za obraźliwe artykuły pod adresem strajkujących robotników.
W sierpniu ruszyła już lawina. Potężna fala strajków ogarnęła Wybrzeże, a później rozlała się niemal na cały kraj. Strajkujący wywalczyli przede wszystkim zgodę władz na powstanie niezależnych od niej wolnych związków zawodowych. To było coś, co w państwach pozostających w orbicie Związku Sowieckiego było wcześniej nie do pomyślenia. Narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który zyskał uznanie i sympatię całego wolnego świata.
Jan L. Franczyk