[2022.05.27] Sapa. Z³owi³ j± kto¶?
Dodane przez Administrator dnia 28/05/2022 11:15:39
W Regulaminie Amatorskiego Po³owu Ryb PZW mo¿emy przeczytaæ, ¿e okres ochronny dla sapy trwa od 1 kwietnia do 31 maja. Nied³ugo siê wiêc koñczy i sapê bêdzie mo¿na ³owiæ. Trzeba tylko pamiêtaæ równie¿ o jej wymiarze ochronnym, który wynosi 25 centymetrów. Tylko ilu wêdkarzy spotka³o siê z t± ryb±? Problem jest trochê skomplikowany, poniewa¿ sapa, nale¿±ca do rodziny karpiowatych mylona jest z kr±piem, do którego faktycznie jest bardzo podobna.
Sapa jest gatunkiem w naszych wodach obcym. Prawdopodobnie przywêdrowa³a do polskich wód kana³em Bug – Prypeæ oraz innymi kana³ami ³±cz±cymi zlewnie Dniepru i Bugu. Zasiedla rzeki wschodniej Europy. Wystêpuje w zlewni Morza Czarnego, Morza Azowskiego i Morza Kaspijskiego. Stwierdzono jej obecno¶æ w Dniestrze, Bohu, Dnieprze, Donie, Wo³dze i Uralu oraz w ich dop³ywach. Chêtnie zasiedla zbiorniki zaporowe. W Polsce wystêpuje w Zbiorniku W³oc³awskim, Zalewie Zegrzyñskim oraz w Bugu i Wi¶le.
Pokarmem sapy s± przede wszystkim larwy owadów, miêczaki oraz sk±poszczety. Ryba ta stanowi konkurencjê pokarmow± dla rodzimych gatunków ryb. Cia³o sapy jest umiarkowanie wygrzbiecone i mocno wyd³u¿one, bocznie silnie ¶cie¶nione. G³owa niewielka, pysk gruby, têpo zakoñczony, o dolnym otworze gêbowym. Oczy du¿e. Cech± charakterystyczn± w wygl±dzie sapy jest bardzo d³uga p³etwa odbytowa, siêgaj±ca nasady ogona. Ubarwienie grzbietu jest ciemnoszare, boki srebrzyste, brzuch bia³y. P³etwy szare niekiedy z ciemniejszymi krawêdziami. Dorasta do 25-35 centymetrów d³ugo¶ci i osi±ga masê cia³a do 0,5 kilograma.
Jakub Kleñ


Sapa