[2022.03.25] Z p³oci± za pan brat (2)
Dodane przez Administrator dnia 25/03/2022 19:57:41
A kiedy i na co p³ocie ³owiæ? Kiedy efekty wêdkowania bywaj± najlepsze? Zebra³em opinie wielu specjalistów od po³owu p³oci, które rozsiane zosta³y ksi±¿kach i poradnikach wêdkarskich, a tak¿e w wêdkarskiej prasie. Z opinii tych wynika, ¿e najwiêksze szanse na dobre po³owy p³oci maj± wêdkarze w kilku miesi±cach: w maju, czerwcu, sierpniu oraz we wrze¶niu. Wed³ug Czes³awa £aszka z „Wiadomo¶ci Wêdkarskich” najlepszy czas, to dni przy „czê¶ciowo zachmurzonym niebie oraz przy wiatrach po³udniowo-zachodnich i zachodnich, gorsze przy pó³nocno-zachodnich. Zadecydowanie s³absze mam wyniki – pisa³ w czerwcu 1982 roku £aszek – przy wiatrach wschodnim i pó³nocnym. Przy wietrze po³udniowym nale¿y ³owiæ wcze¶nie rano oraz przed zachodem s³oñca, podczas gdy wiatr zachodni i po³udniowo-zachodni sprzyja ca³odziennemu ³owieniu”. Innego zdania w tej materii wydaje siê byæ Józef Wróblewski, który w kwietniowym numerze „Wiadomo¶ci Wêdkarskich” z 1983 roku pisa³: „wybieram raczej dni s³oneczne, bezdeszczowe, po czê¶ci dlatego, ¿e lubiê s³oñce, a deszczu nie cierpiê, ale i dlatego, ¿e w takie dni p³otki bior± lepiej”. No có¿, w sprawach pogodowych zapewne ka¿dy wêdkarz, na podstawie w³asnego do¶wiadczenia, ma wyrobione w³asne zdanie o pogodowych preferencjach p³oci.
I tak samo wielu wêdkarzy ma w³asne pogl±dy na to, co p³ociom smakuje najbardziej, a szczególnie p³ociom z „naszego” ³owiska. Ale szanuj±c przekonania i pogl±dy poszczególnych wêdkarzy warto jednak wzi±æ pod uwagê równie¿ i to, co wynika z badañ naukowych. A wynika z nich to, ¿e chocia¿ p³oæ mo¿e uchodziæ za gatunek wszystko¿erny, to jednak udzia³ wagowy pokarmu ro¶linnego w diecie tej ryby jest najwiêkszy. W trakcie badañ przewodu pokarmowego z³owionych p³oci okaza³o siê, ¿e a¿ 65 procent masy pokarmowej p³oci stanowi³y glony, mchy i inne ro¶liny, a pozosta³e 35 procent – organizmy zwierzêce: g³ównie skorupiaki planktonowe, miêczaki i larwy owadów. Mo¿na wiêc powiedzieæ, ¿e aby ³owiæ skutecznie warto wybieraæ w³a¶nie larwy owadów, przynêty ro¶linne oraz miêczaki. Larwy owadów, a szczególnie chru¶cików i ochotek, to przynêty znakomite – zw³aszcza w mniejszych rzeczkach o prze¼roczystej wodzie. W takich ¶rodowiskach skuteczne s± tak¿e larwy muchy plujki (czyli popularne bia³e robaki), imituj±ce larwy owadów wodnych. Wielu wêdkarzy szeroko stosuje równie¿ przynêty ro¶linne. To m.in. pra¿ona pszenica i pêczak, parzone p³atki owsiane, ró¿ne rodzaje past oparte bazie m±ki, chleba, bu³ki, kaszy czy ziemniaków – past czêsto uszlachetnianych ró¿nymi dodatkami (na przyk³ad ¿ó³tkiem kurzego jajka).
Có¿, na temat przynêt i zanêt p³ociowych napisano ju¿ tak wiele, podano tyle przeró¿nych receptur i rad, ¿e od tego wszystkiego mo¿e wrêcz rozboleæ g³owa. Dlatego starsi, do¶wiadczeni wêdkarze, maj± zwykle swoje, w³asne recepty na kilka przynêt, kilka past i kilka zanêt. I to im wystarcza. Na ró¿ne wody i ró¿ne pory roku. Po prostu – praktyka czyni mistrza. A praktyki na wod± nie zast±pi nawet najlepsza ksi±¿ka czy wêdkarski poradnik.
Jakub Kleñ