[2022.03.04] Na wiosenne jazie
Dodane przez Administrator dnia 05/03/2022 14:03:10
Jaź jest rybą wiosny. Dorasta do długości jednego metra osiągając masę ośmiu kilogramów. Oczywiście zazwyczaj poławiane są osobniki mniejsze – nie przekraczające 50 centymetrów, o wadze od jednego do dwóch kilogramów. Ale jazie łowione są stosunkowo rzadko i niewielu wędkarzy specjalizuje się w połowach tej ryby. Kiedyś jazi w naszych wodach było niemal zatrzęsienie. Dzisiaj spotykany jest o wiele rzadziej. Między innymi za sprawą zanieczyszczenia i regulacji naszych rzek. Bo ta, należąca do rodziny karpiowatych ryba, jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia wód i regulację brzegów. Czuje się dobrze jedynie w rzekach krętych, zróżnicowanych pod względem głębokości i szybkości przepływu wody. Można powiedzieć, że jazie, to ryby dzikiej wody.
Wielu wędkarzom, nawet tym o dłuższym stażu, trudności sprawia odróżnienie jazia od płoci. Zdarzają się sytuacje, gdy zgłaszane są medalowe płocie, które okazują się być niezbyt wielkimi jaziami. Gorzej, gdy w siatce przetrzymujemy kilka płoci o długości dwudziestu trzech, dwudziestu czterech centymetrów, a które w rzeczywistości okazują się być niemiarowymi jaziami (tymczasem jazie, jak wiadomo, mają wymiar ochronny do 25 centymetrów). W przypadku kontroli możemy mieć problemy, ponieważ łamiemy Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW – dokładnie takie same problemy, jak w sytuacji trzymania w siatce niemiarowych karpi czy pstrągów.
No, ale do rzeczy. Jak odróżnić jedną rybę od drugiej? Generalnie, płoć od jazia najłatwiej jest odróżnić po ogólnym pokroju ciała. Dla kogoś, kto naoglądał się zarówno jazi jak i płoci, różnica jest widoczna. Jaź jest bardziej wysmukły, a linia grzbietowa płoci bardziej wypukła. Mylące mogą być natomiast różnice w zabarwieniu płetw czy tęczówki, ponieważ zmienność środowiska jest w przypadku tych gatunków dość duża, a to wpływa na wybarwienie ryb. Mówiąc inaczej, różnice pod względem zabarwienia między jaziami i płociami pochodzącymi z innych zbiorników są większe niż pomiędzy tymi dwoma gatunkami pochodzącymi z tej samej wody.
Najbardziej charakterystyczną różnicą w przypadku jazia i płoci jest wielkość ich łusek. Wyraźnie to widzimy, gdy mamy możliwość porównania dwóch ryb mniej więcej tej samej wielkości. Ale nie zawsze mamy możliwość takiego porównania. W takim przypadku też jest sposób, tyle że trochę pracochłonny. W sposób bezbłędny możemy zidentyfikować jazia po liczbie łusek od głowy do ogona wzdłuż linii bocznej. Jaź posiada od 55 do 61 łusek. Płoć ma łuski większe i od głowy do ogona posiada ich od 40 do 44. I policzenie łusek jest rozstrzygające. Wtedy mamy pewność, co złowiliśmy.

Jakub Kleń