[2005.08.25] Pamięć sierpnia
Dodane przez Administrator dnia 25/08/2005 18:59:20
Rozpoczyna się czas rocznicowych spotkań i uroczystości związanych z 25-leciem „Solidarności”. W najbliższy piątek, 26 sierpnia uroczysty regionalny Walny Zjazd Delegatów Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”. W czwartek, 1 września uroczysta Msza św. w Mistrzejowicach i otwarcie okolicznościowej wystawy. Specjalną wystawę i publikację przygotowuje też nowohucki oddział Muzeum Historycznego. Kulminacja obchodów w naszym regionie nastąpi 8 września. Na ten dzień zaplanowano uroczystą sesję z udziałem prezydenta Lecha Wałęsy i abp. Gocłowskiego z Gdańska oraz odsłonięcie pomnika „Solidarności” przy placu Centralnym. To tylko regionalne akcenty, bo przecież uroczystości rocznicowe odbywać się będą także w Gdańsku i wielu innych miejscach naszego kraju.
Tak naprawdę, w naszych powojennych latach były dwa momenty, które na trwałe wpisały się w historię naszego narodu, zmieniając bieg dziejów nie tylko Polski, ale także Europy i świata. Pierwszym był poniedziałek 16 października 1979 roku, gdy o godz. 18.18 tłum zebrany na Placu św. Piotra zobaczył biały dym unoszący się nad dachem Kaplicy Sykstyńskiej, a kilkanaście minut później obserwował jak na balkon znajdujący się nad portalem bazyliki św. Piotra wkracza Karol Wojtyła – Jan Paweł II, papież. Na drugi moment czekaliśmy do 31 sierpnia 1980 roku, gdy władze komunistyczne zdecydowały się na podpisanie 21 gdańskich postulatów i zaakceptowały powołanie niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych.
Z perspektywy 25 lat coraz lepiej pojmujemy znaczenie sierpniowego zrywu polskiego społeczeństwa – zrywu, który stał się możliwy dzięki duchowemu przebudzeniu, jakie stało się udziałem milionów Polaków uczestniczących w spotkaniach z Janem Pawłem II w trakcie jego pierwszej pielgrzymki do Polski.

Jan L. FRANCZYK