[2021.10.22] Radzimy sobie
Dodane przez Administrator dnia 24/10/2021 19:04:30
Donald Tusk i jego akolici próbują ostatnio dość intensywnie wpływać na społeczne myślenie i nastroje. Starają się wyznaczać swoiste standardy europejskości i krytykują absolutnie wszystko, co w Polsce się dzieje. Dlatego, by nie ulec temu nachalnemu praniu mózgów, warto od czasu do czasu zerknąć na informacje napływające do nas ze źródeł zagranicznych – tych bardziej wiarygodnych. Takim źródłem jest chociażby Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który trudno posądzać o ukryte, propisowskie sympatie.
Najważniejszym raportem sporządzanym przez wspomniany Fundusz jest World Economic Outlook, który publikowany jest dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią. Właśnie ukazał się raport jesienny. Według zawartych w nim szacunków, w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie. Tym samym, MFW podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok z 4,6 proc. prognozowanych w lipcu do 5,1 proc., a na przyszły rok obniżył prognozę z 5,2 proc. do 5,1 proc. Eksperci MFW przewidują też, że w 2021 r. średnioroczna inflacja w Polsce będzie równa 4,4 proc., w 2022 r. obniży się do 3,3 proc., a na koniec 2022 r. wyniesie 2,6 proc.
Na tle innych europejskich gospodarek wyrastamy więc na lidera stabilności i rozwoju. I to jest jedna z przyczyn ataków na Polskę niektórych naszych zachodnich sąsiadów, którzy najchętniej widzieliby nasz kraj w roli ubogiego wasala. Szkoda tylko, że ataki te podkręca, jak może, nasza rodzima opozycja.
Jan L. Franczyk