[2021.03.05] Podwyżki opłat w spółdzielni
Dodane przez Administrator dnia 06/03/2021 10:15:37
Spółdzielnia Mieszkaniowa powołując się na ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych w listopadzie 2020 r. przesłała mi informację o podwyższeniu z dniem 1 lutego 2021 r. opłaty czynszowej. Sam aneks dotyczący wysokości podwyżki otrzymaliśmy dopiero w ostatnich dniach stycznia 2021 roku. Czy jest to zgodne z ustawą i ewentualnie do kogo można wnieść zażalenie?
Nie do końca pytanie jest jasno sformułowane. Opłaty wnoszone do zarządcy mieszkaniami, a to jest także spółdzielnia mieszkaniowa składają się z dwóch składników. Po pierwsze są to opłaty zależne od spółdzielni tj. przede wszystkim stawka remontowa i eksploatacyjno-konserwująca i tych niezależnych m.in. opłaty za c.o., zużytą wodę zimną, a bywa także ciepłą wodę użytkową i odprowadzanie ścieków, czy wywóz odpadów komunalnych. Zaznaczam, że to są główne opłaty zwane często umownie czynszem, ale mogą być nie jedyne, bo tam gdzie są gdzie są windy trzeba pokrywać ich koszty utrzymania zgodnie z regulaminami przyjętymi u danego zarządcy, a także mogą być inne wyodrębnione opłaty jak np. za AZART, czy domofon lub niezależne od spółdzielni płacone podatki jak np. od nieruchomości.
Na podstawie art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 1465 z późn. zm.) o zmianie wysokości opłat spółdzielnia zależnych od spółdzielni jest obowiązana zawiadomić osoby, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali (zarówno będące członkami spółdzielni, jak i nieposiadające takiego statusu) oraz będące właścicielami lokali (zarówno będące jej członkami, jak i nienależące do spółdzielni) co najmniej na 3 miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie. Wedle art. 4 ust. 71 ww. ustawy w przypadku zmiany wysokości opłat na pokrycie kosztów niezależnych od spółdzielni, w szczególności energii cieplnej, wody oraz odbioru ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych, spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić wskazane powyżej osoby co najmniej na 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin (również uzasadniając zmianę na piśmie). Zgodnie z treścią art. 8 ww. ustawy „członkowie spółdzielni, osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, oraz właściciele niebędący członkami spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. W przypadku wystąpienia na drogę sądową ponoszą oni opłaty w dotychczasowej wysokości. Ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzielni”. Podwyżki mogą więc być kwestionowane na drodze postępowania sądowego, natomiast członkowie spółdzielni mają alternatywę – mogą albo od razu iść do sądu cywilnego, albo najpierw skorzystać z postępowania wewnątrzspółdzielczego (jeśli jest ono przewidziane w statucie spółdzielni, a które określa zasady odwoływania się od uchwał organów spółdzielni) i dopiero w przypadku braku pożądanego skutku skierować sprawę do sądu. Z tym, że należy pamiętać, gdy spółdzielnia wygra w sądzie trzeba będzie zapłacić zaległe nowe stawki wraz z odsetkami, a także ponieść koszty sądowe i zastępstwa procesowego, co nie jest takie tanie.
(sp)