[2020.06.19] Trzeba przeprowadzić
Dodane przez Administrator dnia 20/06/2020 09:31:59
Zmarła moja mama. Nie spisała testamentu, ale zrobiła pełnomocnictwo do wszelkich decyzji dotyczących spadku dla swojego wnuka (syna mojego zmarłego brata). Na podstawie wyłącznie notatek wnuk przesłał mi na konto 40 tys. (po 20 tys. dla mnie i dla mojej córki, której przekazałem jej część). Nie mając żadnych dokumentów typu testament o spadku pieniężnym, po zasięgnięciu szczegółowych informacji w Urzędzie Skarbowym zrezygnowałam ze zgłaszania nabytych 20 tysięcy złotych. W grudniu ubiegłego roku minęło pół roku od przekazania mi pieniędzy przez wnuka, a teraz znajoma wystraszyła mnie, że w ciągu 5 lat urząd skarbowy może dopatrzyć się nieprawidłowości i obarczy mnie kosztami włącznie z odsetkami. Co mam zrobić w tej sytuacji?

Jeśli Pani mama nie sporządziła testamentu, to doszło po niej do dziedziczenia ustawowego. W konsekwencji powyższego – jako jej córka – jest Pani jej spadkobierczynią, co z kolei rodzi konsekwencje w podatku od spadku i darowizn polegające m.in. na konieczności zgłoszenia do urzędu skarbowego swojej części spadku (który może przekraczać przelaną Pani kwotę) w terminie określonym w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. „O podatku od spadków i darowizn” (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1813). Uchybienie opisanemu wyżej obowiązkowi przez najbliższą rodzinę, która przy zachowaniu przesłanek wskazanych w powyższej ustawie jest zwolniona z podatku od spadku, może spowodować konieczność zapłaty podatku od spadku.
Wedle art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, „obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku”, jednakże wedle ust. 4 tego przepisu „jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym na fakt nabycia”. W opisanej sytuacji proponujemy jak najszybciej przeprowadzić postępowanie spadkowe w sądzie spadku, a następnie – z chwilą uzyskania prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku – złożyć do urzędu skarbowego deklarację nabycia spadku po mamie.
(sp)