[2020.03.06] Byle do lata
Dodane przez Administrator dnia 06/03/2020 20:04:45
W chwili, gdy powstaje ten tekst, w Polsce nie zanotowano jeszcze żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Fachowcy twierdzą jednak, że skoro epidemia dotarła już do wielu państw Europy, prędzej czy później zachorowania pojawią się również w Polsce. Oczywiście najlepiej, gdyby tak się nie stało. Ale musimy być przygotowani na odparcie epidemii. Opozycja usiłuje wykorzystać niepokój, a nawet strach, jaki wywołuje ta choroba i rozpuszcza plotki, jakoby rząd ukrywał przypadki zachorowań. W poniedziałek w Sejmie, podczas przyjmowania ustawy, określającej rozmaite procedury na wypadek pojawienia się epidemii, posłowie opozycji przede wszystkim zajmowali się atakowaniem rządu. Powoływano się np. na jedno zdarzenie, gdy osoba powracająca samolotem z Korei z objawami grypy, nie została zatrzymana w szpitalu w Warszawie, ale dopiero w Krakowie. Okazało się, że osoba ta nie była zarażona koronawirusem. Wokół tego jednego przypadku rzekomej niesprawności służb medycznych, opozycja usiłowała wywołać medialną awanturę.
Podobnie dzieje się z informacjami na temat opłat, jakie rzekomo muszą ponosić osoby pragnące poddać się testom, wykluczającym obecność wirusa w organizmie. Opozycyjne media straszyły, ze koszty takiego testu będą bardzo wysokie. Tymczasem żadna osoba skierowana na takie badania nie będzie ponosić żadnych opłat. Podobnie każdy pacjent, który trafi do szpitala z podejrzeniem objawów koronawirusa będzie miał zapewnione bezpłatne leczenie. Równocześnie wszystkie szpitale otrzymały informacje jak uzupełnić zapasy środków ochrony osobistej (maski, rękawiczki, środki dezynfekujące itp.), a w pierwszej kolejności zaopatrywane są oddziały zakaźne. Wszystkie województwa potwierdziły przygotowanie szpitali na wypadek pojawienia się zakażeń.
Polska jest dobrze przygotowana na zarządzanie kryzysowe, a jej obywatele mogą czuć się bezpieczni. W budżecie państwa zarezerwowano odpowiednie środki, zarówno na wszelkie działania zapobiegawcze, jak i na ewentualne leczenie koronawirusa. W całym kraju 79 oddziałów zakaźnych w szpitalach funkcjonuje w stałej, podwyższonej gotowości do przyjęcia pacjentów. Przygotowywane są zapasy testów do badania osób potencjalnie zagrożonych, w tej chwili zabezpieczono ponad 30 tysięcy takich testów. Generalna Inspekcja Sanitarna i Ministerstwo Zdrowia opracowały instrukcje postępowania, które rozesłane zostały do wszystkich placówek medycznych. Równocześnie w innych resortach też przygotowano odpowiednie przepisy, np. jakie świadczenia należą się pracownikowi poddanemu kwarantannie, a w związku z tym nieobecnemu w pracy. Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych otrzymali instrukcje jak postępować w wypadku pojawienia się zakażeń; odpowiednie wskazówki otrzymują też rodzice. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną całodobową infolinię (800-190-590), gdzie można poradzić się jak postępować np. w przypadku pojawienia się objawów choroby.
Uderzenie choroby może nastąpić w każdej chwili. Jej pokonanie zależy od skuteczności działań odpowiednich służb. Zależy jednak także od odpowiedzialności nas wszystkich, od podporządkowania się zaleceniom lekarzy, wreszcie od powstrzymania paniki, groźnej w takich sytuacjach. Fachowcy zapewniają, że wirus zginie, gdy zrobi się cieplej. A więc byle do lata.
Ryszard Terlecki