[2019.11.08] Niepodległa
Dodane przez Administrator dnia 08/11/2019 16:50:05
W poniedziałek, 11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości.
Przypomnijmy. Gdy w roku 1795 dokonał się III rozbiór Polski, nasz kraj na 123 lata został wymazany z map Europy. I pomimo licznych spisków, konspiracji i powstań, jakie miały miejsce w tych latach, Polakom nie udało się doprowadzić do odzyskania wolności. Dopiero światowy konflikt, nazywany Wielką Wojną, a później I wojną światową, w którym wzięły udział wszystkie mocarstwa zaborcze, stał się szansą na odzyskanie przez Polskę niepodległości.
10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, po opuszczeniu twierdzy w Magdeburgu, przyjechał do Warszawy i nawiązał kontakt z Radą Regencyjną, która 11 listopada przekazała mu pełnię władzy nad odtwarzanymi oddziałami Wojska Polskiego. I właśnie ten dzień uznano symbolicznie za początek naszej odrodzonej wolności. Tak się też złożyło, że tego samego dnia – 11 listopada 1918 - Niemcy ogłosili kapitulację, kończąc tym samym I wojnę światową.
Odrodzona Polska rozpoczynała nowy etap swoich dziejów. Ale tę, dopiero co odzyskaną niepodległość, trzeba było potwierdzać w licznych walkach, a przede wszystkim w wojnie z bolszewikami. Co prawda, bolszewicy zostali wtedy odparci, ale w wyniku zdrady naszego państwa przez aliantów pod koniec II wojny światowej, Związek Sowiecki zniewolił nasz kraj na kolejne dziesięciolecia. I trzeba pamiętać, że w tym zniewalaniu Polski przez Moskwę, pomagało także wielu naszych rodaków. To smutne, że dzisiaj, w wolnej Polsce, w wielu środowiskach zdrajcy Ojczyzny nadal cieszą się uznaniem i poparciem.
Jan L. Franczyk