[2019.09.13] Na odpust do Mogi³y
Dodane przez Administrator dnia 14/09/2019 12:25:01
W najbli¿sz± sobotê, 14 wrze¶nia, w Mogile rozpocznie siê tradycyjny odpust Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego. Potrwa oktawê. Do 21 wrze¶nia.
Nowej Huty nie by³o jeszcze nawet w planach, a do Mogi³y na tamtejszy odpust ci±gnê³y t³umy. Dobrze to odda³ XIX-wieczny znany pamiêtnikarz, dzier¿awca Batowic, Kazimierz Girtler w swoich, wydanych w roku 1845 „Opowiadaniach”: „Odpust wrze¶niowy (…) zawsze bywa najliczniejszy. Wtedy od ¶witu (…) jeden szlak kurzawy ³±czy Kraków z Mogi³±. Wszyscy spiesz± do Mogi³y. A tu dopiero wszêdzie pe³no ludzi. Ci¿ba”.
Podobnie odpust w Mogile pamiêtam ze swojego dzieciñstwa. To by³ pocz±tek lat sze¶ædziesi±tych ubieg³ego wieku. Nowy ustrój. Nowe porz±dki. Nowe miasto. Czas, w którym Ko¶ció³ i religia mia³y byæ zepchniête na margines. Ale i wtedy do Mogi³y ci±gnê³y t³umy. Mieszka³em wówczas na osiedlu przylegaj±cym do klasztoru. Na jednym z pierwszych nowohuckich osiedli - osiedlu Na Skarpie. Z ch³opakami z pobliskim podwórek ogl±dali¶my dziesi±tki kramów ustawionych wzd³u¿ ulicy Klasztornej i bocznej do niej, Sieroszewskiego. I widzieli¶my t³umy na dziedziñcu klasztoru, w strojach krakowskich, góralskich, ¶l±skich… Tych t³umów nikt nie ¶ci±ga³ jakim¶ odgórnym nakazem. Ludzie przychodzili z potrzeby serca. By chocia¿ przez chwilê uklêkn±æ przed Cudownym Wizerunkiem Ukrzy¿owanego.
Minê³y czasy królów. Minê³y czasy zaborców. Minê³y lata wojny i czasy komunistycznej ideologii, a Krzy¿ Mogilski jak trwa³ tak trwa. I nadal, szczególnie w czas wrze¶niowego odpustu, przyci±ga do siebie wiernych.
Jan L. Franczyk