[2019.08.30] O pamięć chodzi
Dodane przez Administrator dnia 30/08/2019 20:13:14
1 września minie dokładnie 80 lat od napaści Niemiec na Polskę – napaści, która dała początek II wojnie światowej i która przyniosła Polakom oraz innym narodom prawdziwą gehennę. Początek wojny przyniósł nam także kolejny cios, którym był haniebny atak wojsk sowieckich na nasz kraj 17 września.
- Obaj okupanci starali się ściąć głowę narodu polskiego, zlikwidować środowiska naturalnych przywódców w skali ogólnopolskiej i lokalnej, zlikwidować polską inteligencję – powiedział 10 lat temu śp. Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który wraz z prezydentem RP Lechem Kaczyński i i innymi wybitnymi Polakami zginął w katastrofie smoleńskiej. Jak szacują historycy, w latach 1939-1945 zginęło od 5,6 do 5,8 milionów polskich obywateli (głównie Polaków i Żydów).
Do czerwca 1942 roku ofiarą bezpośrednich represji sowieckich padło też około miliona polskich obywateli. Co najmniej 30 tysięcy osób (w tym ofiary zbrodni katyńskiej) zostało rozstrzelanych. Dalsze 70 tysięcy zmarło w łagrach.
Ale to nie wszystko. Pomimo tego, że Polacy walczyli nie tylko o wolność własnej Ojczyzny, ale także o wolność wielu innych krajów Europy, w wyniku zdrady, jakiej wobec Polski dopuścili się Churchill i Roosevelt, nasz kraj po zakończeniu wojny na kilkadziesiąt lat oddany został pod panowanie bolszewickiego imperium. Przejmująco pisał o tym amerykański ambasador Arthur Bliss Lane w swojej wspomnieniowej książce „Widziałem Polskę zdradzoną”.
O tym wszystkim musimy pamiętać. Nie dla zemsty, ale dla przestrogi, by zrobić wszystko, aby te straszne czasy już nigdy się nie powtórzyły.
Jan L. FRANCZYK