[2019.04.26] Po³owiæ w D³ubni (1)
Dodane przez Administrator dnia 26/04/2019 22:31:37
W ubieg³ym tygodniu pisa³em o rzece Bia³ej. Dzisiaj chcia³bym parê s³ów napisaæ o rzece, która przep³ywa przez Now± Hutê – czyli o D³ubni, dziêki której utworzono D³ubniañski Park Krajobrazowy.
Jaki¶ czas temu wpad³a mi w rêce bardzo ciekawa, wydana w niewielkim nak³adzie w roku 2009 przez Stowarzyszenie Przyjació³ Imbramowic „D³ubnia u ¼róde³” albumowa ksi±¿ka pt. „Cztery pory roku u ¼róde³ D³ubni”. We wstêpie do niej mo¿emy przeczytaæ: „¬ródliskowy obszar rzeki D³ubni znajduje siê w pó³nocno-zachodniej czê¶ci województwa ma³opolskiego w granicach administracyjnych gminy Trzyci±¿, najbardziej na wschód wysuniêtej gminy powiatu olkuskiego. Ca³a Dolina D³ubni, od ¼róde³ w Jangrocie po uj¶cie do Wis³y w Krakowie Nowej Hucie objêta jest ochron± krajobrazu w ramach D³ubniañskiego Parku Krajobrazowego.
Obszar ¼ródliskowy nale¿±cy geograficznie do Jury Krakowsko-Czêstochowskiej jest szczególnie atrakcyjny pod wzglêdem przyrodniczo-krajobrazowym. Obejmuje dolinê rzeki D³ubni wraz z dop³ywami oraz fragmenty wierzchowiny jurajskiej. Wystêpuj± tu liczne ¼ród³a, z których najbardziej wydajne znajduj± siê w Imbramowicach i ¦ciborzycach. Trzy ¼ród³a pulsuj±ce posiadaj± status pomników przyrody. Unikaln± cech± obszaru jest wystêpowanie górnojurajskich wapieni skalnych, tworz±cych na zboczach dolin malownicze formy ska³ek. Jeden z dwóch najbardziej charakterystycznych dla rze¼by rzeki D³ubni prze³om znajduje siê w Imbramowicach. Dolina D³ubni jest naturalnym siedliskiem niezwykle rzadkiego storczyka – obuwika pospolitego, który stanowi symbol w godle gminy Trzyci±¿.
Od wieków krajobraz Doliny formowany by³ przez naturê i ¿yj±cego z ni± w symbiozie cz³owieka. Kraina charakteryzuje siê otwartym krajobrazem rolniczym i przepiêknie wkomponowanymi w pejza¿ siedliskami oraz obiektami zabytkowymi kszta³tuj±cymi krajobraz kulturowy. Per³± tego regionu jest Klasztor Sióstr Norbertanek w Imbarmowicach, którego pocz±tki siêgaj± XII w.”.
D³ubnia ma 50,76 km d³ugo¶ci. Rzeka p³ynie przez Wy¿ynê Olkusk±, Wy¿ynê Miechowsk±, P³askowy¿ Proszowicki do Niziny Nadwi¶lañskiej. Przep³ywa przez Micha³owice, Raciborowice, Koñczyce, Batowice oraz przez dawne podkrakowskie wsie: D³ubniê (dzisiaj ju¿ nie istniej±c±, zabudowania wsi zlokalizowane by³y wzd³u¿ dzisiejszych ulic: Petofiego, Zak³adowej i Zes³awickiej oraz po pó³nocnej stronie ul. £owiñskiego), Bieñczyce, Krzes³awice i Mogi³ê, gdzie uchodzi do Wis³y.
D³ubnia by³a kiedy¶ rzek± bardzo rybn±. Opowiada³ mi mój ojciec, ¿e gdy budowany by³ solidny most przez tê rzekê w ci±gu dzisiejszej alei Solidarno¶ci, to robotnicy pracuj±cy przy tej budowie wyci±gali z wody du¿e pstr±gi i klenie.
A co dzisiaj z rybami w tej piêknej rzece? Co mo¿na w niej z³owiæ? Jakimi jej odcinkami warto siê bli¿ej zainteresowaæ? O tym wszystkim postaram siê napisaæ w przysz³ym tygodniu.
Jakub Kleñ