[2019.03.29] A może na okonie?
Dodane przez Administrator dnia 29/03/2019 17:59:12
Okoń pospolity, zwany po prostu okoniem (Perca fluviatilis), to bardzo popularny gatunek drapieżnej ryby z rodziny okoniowatych (Percidae). Spotkamy go zarówno w stawach i wyrobiskach, jeziorach, zbiornikach zaporowych, w rzekach podgórskich, a także w niewielkich i dużych rzekach nizinnych oraz w płytkich wodach przybrzeżnych Bałtyku.
Okonie spotkać można niemal w całej Europie, z wyjątkiem półwyspów: Pirenejskiego, Apenińskiego i części Bałkanów. Naturalnie występuje także w syberyjskiej części Azji, w zlewni mórz: Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego. W XIX w. został wprowadzony do Tasmanii, Nowej Zelandii i Australii, a później do Chin, Maroka, na Cypr oraz do Włoch, Hiszpanii i Portugalii.
Klasyczny okoń łowiony w naszych wodach ma grzbiet ciemnoszary do oliwkowozielonkawego, boki jaśniejsze. Na grzbiecie i bokach 5–9 poprzecznych, charakterystycznych, ciemnych smug, brzuch biały lub wchodzący w czerwonawy kolor o srebrzystym połysku. Pierwsza płetwa grzbietowa szara z ciemną plamą w tylnej części, druga płetwa zielonkawoszara, lekko przezroczysta, płetwy piersiowe żółtawoszare, pozostałe płetwy jaskrawoczerwone. Po prostu jedna z najpiękniejszych łowionych przez nas ryb.
Zanim jednak przejdę do bardziej szczegółowych informacji dotyczących okoni, które mogą okazać się przydatne w wyprawach na te ryby, wspomnę tylko, że są jeszcze dwa gatunki ryb nazywanych okoniami.
Pierwszy z nich, to okoń morski, który żyje w Morzy Śródziemnym, Północnym Atlantyku, w Morzy Czarnym, a okazjonalnie pojawia się także w polskiej części Bałtyku. Tyle tylko, że ryba ta jest co prawda okoniokształtna, ale tak naprawdę, to zupełnie innych gatunek, którego właściwa nazwa to labraks (Dicentrarchus labrax), z rodziny moronowatych (Moronidae), wcześniej zaliczany do strzępielowatych. Plusem okonia morskiego jest na pewno to, że dorasta do 1 metra długości i osiąga masę 12 kilogramów. Podobnie jak nasze rodzime okonie jest drapieżnikiem polującym na małe, żyjące w ławicach ryby: śledzie, sardynki, sardele…
Kolejną rybą nazywaną okoniem jest okoń nilowy, czasami znany pod nazwą okonia Wiktorii. Właściwa nazwa tej ryby to lates nilowy (Lates niloticus), To gatunek słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny Latidae, wcześniej uznawanej za podrodzinę Latinea w rodzinie żuchwikowatych. Ta ryba również ma duży plus. A nawet większy niż okoń morski, gdyż dorasta do 2 metrów długości, osiągając wagę 80 kilogramów.
Co prawda, naszym polskim okoniom, daleko do tych rozmiarów, ale i one potrafią ucieszyć wędkarza. Tak jak ryba złowiona 18 lutego 2011 roku przez Grzegorza Wieczorka w ciepłym kanale w Gryfinie. Złowiony przez niego okoń ważył 2,69 kg i mierzył 50 centymetrów. Połakomił się na trzy średniej wielkości rosówki założone na haczyk solidnej gruntówki.
Jakub Kleń