[2019.02.15] Parę słów o pstrągu źródlanym
Dodane przez Administrator dnia 15/02/2019 07:43:18
Powoli kończę przegląd łososiowatych, żyjących w naszych wodach. Został mi jeszcze pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis).
Pstrągi źródlane, podobnie jak tęczaki, nie należą do naszej rodzimej fauny. Naturalnie występują w północno-wschodniej części Ameryce Północnej, w zlewni Atlantyku. Później zostały wpuszczone do wód zachodniej części Ameryki Północnej, a także do wód Azji i Nowej Zelandii. Do Europy ryby te zostały sprowadzone pod koniec XIX wieku. W Polsce znalazły się w roku 1890.
Pstrąg źródlany jest rybą osiadłą. W naszym kraju spotkać go można w niektórych rzekach górskich, w których znalazł się albo w wyniku zarybień albo w wyniku ucieczki z hodowli. Tak stało się w dorzeczu Kaczawy, najprawdopodobniej na skutek powodzi w roku 2012. Zdaniem ichtiologów przedostawanie się pstrąga źródlanego do rzek górskich, w których występuje rodzimy pstrąg potokowy, zawsze niesie ze sobą pewne zagrożenie. Pstrągi źródlane przyczyniają się do zmniejszania liczebności „potokowców”, a mogą je nawet wyprzeć.
Może się tak dziać dlatego, że oba gatunki przystępują w tym samym okresie do tarła, nierzadko wchodząc ze sobą w interakcje rozrodcze, których efektem jest bezpłodne potomstwo. Te hybrydy określane są mianem pstrągów tygrysich. Warto też wiedzieć, że pstrąg źródlany jest gatunkiem o dużej aktywności i żarłoczności, a dodatkowo – przejawiającym wysoką zdolność adaptacyjną; ma więc wiele predyspozycji ku temu, aby wygrywać konkurencję pokarmową z naszym, polskim i europejskim pstrągiem potokowym. A dorasta do mniejszych rozmiarów niż „potokowce”. Pstrągi źródlane zazwyczaj osiągają długość do 35 cm (maksymalnie 50 cm), przy masie ciała z reguły do 2 kilogramów.
W Polsce pstrągiem źródlanym zarybiano rzeki o zimnej i dobrze natlenionej wodzie oraz jeziora tatrzańskie. Nazwa gatunkowa „źródlany” wskazuje, że ten gatunek pstrąga zasiedla górne biegi rzek, w pobliżu ich źródeł. Preferuje wody czyste, zimne i dobrze natlenione. W naturalnym obszarze spotykany jest w strumieniach, małych i średniej wielkości rzekach oraz oligotroficznych jeziorach. Latem, gdy temperatura wody w rzekach wzrasta, niektóre osobniki przemieszczają się do morza, w którym pozostają do trzech miesięcy, ale najczęściej nie oddalają się więcej niż kilka kilometrów od ujścia rzek.
Polski rekord wagowy jeśli chodzi o pstrąga źródlanego należy do Marcina Turchana, który w roku 2001 złowił rybę ważącą 2,16 kilograma. Pstrąg ten mierzył 48,5 centymetra długości. Jak na pstrąga źródlanego była to spora sztuka.
Pstrąg źródlany (podobnie jak pstrąg tęczowy) w wodach PZW nie ma okresu ochronnego. Nie ma również wymiaru ochronnego. Istnieje jedynie limit ilościowy tej ryby do zabrania z łowiska. Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW z łowiska zabrać można cztery sztuki pstrąga źródlanego i tęczowego (łącznie).
Jakub Kleń