[2018.12.14] Po³owiæ na Brzegach… i nie tylko
Dodane przez Administrator dnia 15/12/2018 08:10:00
Brzegi, to miejsce wyrobisk po¿wirowych. Jest tam kilka zbiorników. Niektóre, jak zbiorniki 1 i 3 s± ogólnodostêpne. Zbiornik nr 2 jest dostêpny po op³aceniu tzw. sk³adki pe³nej na ochronê i zagospodarowanie wód. Na tym zbiorniku dozwolone jest jedynie ³owienie na przynêty sztuczne (mucha, spinning oraz b³ystka podlodowa. Jest to ³owisko, typu „z³ów i wypu¶æ”. Jest te¿ zbiornik 3 C, którego gospodarzem jest Ko³o PZW Zwierzyniec.
Najciekawszy wydaje siê zbiornik, którego gospodarzem jest Ko³o PZW w Wieliczce. To ³owisko specjalne, które niemal przylega do ulicy Trakt Papieski (gdyby kto¶ jecha³ od strony Mog³y w kierunku gie³dy rolnej, to przed gie³d± nale¿y skrêciæ w lewo, jechaæ ulic± Tadeusza ¦liwiaka i dalej na wprost). £atwiej jest podró¿ zacz±æ od S7 - t± drog± nale¿y przejechaæ nowy most na Wi¶le i na pierwszym zje¼dzie skrêciæ w lewo, w stronê Brzegów.
Wed³ug zgodnej opinii wiêkszo¶ci wêdkarzy warto wydaæ 150 z³ za prawo do wêdkowania na ³owisku nale¿±cym do wielickiego Ko³a PZW. Jak ju¿ pisa³em w ubieg³ym tygodniu, ³owisko to ma najbardziej wygodny dojazd (niemal nad sam± wodê). Dojazd samochodem na ogólnodostêpne zbiorniki, zw³aszcza po deszczach, mo¿e sprawiaæ problemy (no, chyba, ¿e dysponujemy terenówk± z wysokim zawieszeniem). Zbiornik „wielicki” jest te¿ chyba najlepiej zarybiony. Spotkaæ tam mo¿emy m.in. karpie, leszcze, szczupaki, sandacze, p³ocie, karasie, liny, okonie i sumy. Wa¿ne jest równie¿ to, ¿e ³owiæ tam mo¿emy na dwie wêdki, przez ca³y rok, ze ¶wiêtami i niedzielami w³±cznie (oczywi¶cie obowi±zuj± przepisy Regulaminu PZW dotycz±ce okresów ochronnych).
Tyle o Brzegach. Oczywi¶cie dla nowohuckich wêdkarzy jest te¿ alternatywa – Przylasek Rusiecki. Ten zespó³ zbiorników, po³o¿onych na wschód od centrum Nowej Huty, przynajmniej na razie (z uwagi na prace przy przebudowie ulicy Igo³omskiej) ma zdecydowanie gorszy dojazd. To równie¿ zbiorniki po wyrobiskach ¿wirowych. Zbiorniki: 1, 7 , 12, 13 i 14 s± ogólnodostêpne. Po op³aceniu tzw. pe³nej sk³adki dostajemy do dyspozycji kolejne zbiorniki: 2, 3 i 9. Na wszystkich tych wodach dozwolone s± zarówno naturalne jak i sztuczne przynêty. £owiæ mo¿na na dwie wêdki. Jest te¿ specjalne ³owisko karpiowe 3K zarz±dzane przez Krakowski Klub Karpiowy.
Przy czytaniu przytoczonej wyliczanki poszczególnych zbiorników w Brzegach i Przylasku ³atwo o mêtlik w g³owie. Niestety, wed³ug opinii wielu wêdkarzy, po przemianach spo³ecznych 1989 roku, Polski Zwi±zek Wêdkarski sta³ siê instytucj± nastawion± g³ównie na wyci±ganie pieniêdzy od swoich szarych cz³onków. Bo zwróæmy uwagê, ¿e chocia¿ zmieni³a siê liczna województw, to okrêgi PZW pozosta³y bez zmian (w przypadku Ma³opolski mamy Zarz±d Okrêgu PZW Kraków, Zarz±d Okrêgu PZW Tarnów i Zarz±d Okrêgu PZW Nowy S±cz). A za tym idzie konieczno¶æ wnoszenia dodatkowych op³at, je¶li chcemy po³owiæ w okolicach Ro¿nowa czy Tarnowa. Do tego dochodz± mno¿±ce siê przeró¿ne ³owiska specjalne, na których wêdkowaæ mo¿na, ale… tak¿e za dodatkow± op³at±.
Chcia³oby siê powiedzieæ, gdzie te czasy, gdy wykupuj±c roczne zezwolenie p³aci³o siê za prawo do wêdkowania na wodach nizinnych, za prawo do wêdkowania na wodach górskich i opcjonalnie – za prawo do spinningowania. Tak, tak. Za spinning p³aci³o siê ekstra. Ale za to cz³owiek móg³ ³owiæ w ca³ej Polsce.
Jakub Kleñ