[2018.12.07] Tradycja i smak nieba
Dodane przez Administrator dnia 07/12/2018 21:16:52
Tradycja. Chlubimy się nią. Ostatnio ucieszyło nas, że na listę dziedzictwa kulturowego ludzkości, sporządzanej przez UNESCO, wpisane zostało krakowskie szopkarstwo, jako unikatowy i lokalny fenomen kulturowy.
O wyjątkowości poszczególnych krajów czy regionów nie decyduje obecność w nich wielkich sieci handlowych. To raczej szeroko rozumiana kultura tworzy tę wyjątkowość. Wyjątkowość, za którą tęsknią emigranci, a która zachwyca przybyszów.
Tak się składa, że nasza, szeroko rozumiana polska kultura od wieków związana jest niemal organicznie z chrześcijaństwem. To dlatego w Środę Popielcową czy na pasterce kościoły są zawsze pełne. To dlatego w Wielką Sobotę od rana tłumy maszerują z koszyczkami do święcenia. To dlatego w procesjach Bożego Ciała biorą udział tysiące Polaków – jak Polska długa i szeroka.
Są i inne elementy tradycji, które już nie gromadzą tak licznie uczestników (zapewne dlatego, że uczestnictwo w nich wymaga pewnego wysiłku). Ale one także tworzą swoisty, polski koloryt. Należą do nich chociażby adwentowe roraty. Dla kogoś, kto przez cztery tygodnie wstaje wcześnie rano, by w nich uczestniczyć, wyczekiwane święta Bożego Narodzenia mają wyjątkowy smak. Smak nieba.
Jan L. Franczyk