[2018.11.16] Duch polskości
Dodane przez Administrator dnia 17/11/2018 09:52:01
Rzadko cytuję w tym miejscu duchownych, ale tym razem chciałbym uczynić wyjątek i przytoczyć słowa arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego, który z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości powiedział:
„Jak to możliwe, że dumny naród wolnych i szczycących się swoją wolnością obywateli jednego z największych państw Europy traci wolność? Gdzie się podziali dawni bohaterowie? Rozważni przywódcy, wspaniali wodzowie i ich dzielni żołnierze, mądrzy senatorowie i światłe elity. Pozostał ich świetlany przykład i przenikliwe uwagi ku przyszłości. Potomnym zabrakło jednak zdolności do naśladowania swych przodków w ich obywatelskich cnotach, których wspólną cechą była owa prawdziwa miłość Ojczyzny, charakteryzująca się zdolnością do ofiary z siebie. Nie zauważono, że przodkowie pozostawili w darze nie tylko świat materii, ale także świat ducha, którego dziedzictwo dopiero świadczyło o prawdziwej tożsamości Polaka.
Szkoda, że dopiero w niewoli zdano sobie z tego sprawę. Dopiero tęsknota za wolnością zrodziła świadomość konieczności odbudowania najpierw ducha narodowego, ducha polskości. Myśl tę mocno wyraził Zygmunt Krasiński w "Psalmie miłości": "Niczym Sybir - niczym knuty I cielesnych tortur król! Lecz narodu duch otruty To dopiero bólów ból". Owocem pragnienia odrodzenia narodowego ducha były nie tylko bohaterskie zrywy, ale także genialne dzieła twórców literatury, malarstwa, czy muzyki. Wszystko przesiąknięte tęsknotą za wolną Ojczyzną i chęcią ożywienia ducha narodu”.
To wyjątkowo ważne słowa o tym, co najczęściej nazywamy duchem polskości. Bez tego duchowego fundamentu Polska nie będzie miała przyszłości. Dobrze o tym pamiętać.
Jan L. Franczyk